[Aktualizacja] Żałoba w Santiago de Compostela

Piotr DrzewieckiNews4 Komentarze

27 lipca, 7:47 – nabożeństwo pogrzebowe

Jak podaje oficjalna stron Biura Pielgrzyma nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się 29 lipca w katedrze w Santiago de Compostela, poprowadzi je abp. Julian Barrio.

26 lipca, 21:44 – lista ofiar

Gazeta La Voz de Galicia opublikowała na swoich stronach listę ofiar katastrofy. Są na niej głównie obywatele Hiszpanii, ale także osoby pochodzące z USA, Wenezueli, Kolumbii, Włoch, Francji, Brazylii, Dominikany i Meksyku. Jeszcze nie zakończono identyfikacji wszystkich ciał. Część z nich wymaga badań DNA. 62 osoby są nadal hospitalizowane w szpitalach, 30 – w tym 3 dzieci jest nadal w stanie krytycznym.

Lista ofiar za hiszpańską gazetą (plik .pdf). 

Santiago de Compostela – sytuacja w mieście po odwołaniu uroczystości z powodu katastrofy

Angrois – pełne ludzi, którzy odwiedzają miejsce tragedii

Król Juna Carlos i królowa Sofia – odwiedzają poszkodowanych w szpitalach

Godz. 23:17 – maszynista pociągu przebywa w areszcie szpitalnym

Decyzją sądu maszynista pociągu, który wykoleił się na przedmieściach Santiago de Compostela został osadzony w areszcie szpitalnym.

Godz. 15:35 – strona diecezji w Santiago de Compostela opublikowała list Papieża Franciszka

Strona pastoralsantiago.org opublikowała list papieża Franciszka do abp . Juliana Barrio Barrio z kondolencjami. List przekazał nuncjusz apostolski w Hiszpanii. Treść listu poniżej:

List z kondolencjami papieża Franciszka

Godz. 15:26 – wzrost liczby ofiar wg El Mundo

El Mundo donosi, że liczba ofiar wzrosła do 80 osób.

Godz. 14:30 – koniec akcji ratunkowej

TV Gallega pokazuje cały czas online wiadomości z Santiago de Compostela, pod adresem: http://www.crtvg.es/tvg/tvg-en-directo

Na miejscu zakończyła się akcja ratunkowa. Aktualnie podnoszone są kolejne wagony i oczyszczane tory. Odnaleziono „czarną skrzynkę”, która została przekazana odpowiednim służbom w celu zbadania jej zapisów.

Godz. 14:22 – liczba poszkodowanych w katastrofie

Hiszpańskie media donoszą, że dotychczasowa liczba ofiar śmiertelnych zamyka się w liczbie 78, z tego 73 zmarły bezpośrednio w katastrofie, a 5 kolejnych w szpitalu. 178 osób trafiło do szpitala, z nich 95 ciągle w nim pozostaje, a wśród nich 36 osób przebywa na intensywnej terapii w stanie ciężkim lub krytycznym.

Godz. 14:07 – kondolencje Ambasadora RP w Madrycie

Rzecznik ambasady RP w Madrycie  (w wywiadzie dla gazeta.pl) powiedział, że nie posiada informacji na temat ewentualnych poszkodowanych w katastrofie z Polski. Po zakończeniu akcji ratunkowej w Santiago de Compostela zostanie sporządzona lista ofiar i poszkodowanych. Już teraz wiadomo, że wśród ofiar tragedii są obywatele wielu krajów, którzy jechali m.in. do Santiago de Compostela na obchody święta Apostoła Jakuba.

Kondolencje złożył również Tomasz Arabski, ambasador RP w Madrycie – info ze strony ambasady madryt.msz.gov.pl

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie kolejowej pod Santiago de Compostela. Pragnę z głębi serca przekazać rodzinom i bliskim ofiar oraz rannym w wypadku wyrazy głębokiego współczucia i solidarności.
W tak trudnym momencie czuję szczególną bliskość z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi. Zarówno ja jak i zespół polskiej Ambasady w Królestwie Hiszpanii łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i poszkodowanymi.
Tomasz Arabski

Godz. 13:55 – do 28 lipca żałoba narodowa, w Galicji potrwa 7 dni

Od jutra do 28 lipca premier Hiszpanii ogłosi dekretem żałobę narodową. W Galicji żałoba potrwa siedem dni jak ogłosił galicyjski prezydent Alberto Nunez Feijoo.

Godz. 13:30 – premier Hiszpanii na miejscu katastrofy; film z miejsca katastrofy

Na miejsce tragedii przybył premier Hiszpanii.

Julio Gomez-Pomora, dyrektor kolei RENFE w wywiadzie radiowym poinformował, że pociąg, który wykoleił się na przedmieściach Santiago de Compostela przeszedł 24 lipca rano kontrolę techniczną. Dodał, że maszynista, który kierował pociągiem ma 52 lata i 30 letnie doświadczenia oraz obsługiwał kursy na tej trasie od ponad roku.

W sieci pojawiło się również nagranie z monitoringu pokazujące chwilę katastrofy.

Godz. 11:50 -kondolencje premiera RP

Premier Donald Tusk złożył kondolencje na ręce premiera hiszpańskiego rządu Mariano Rajoy’a

Treść listu kondolencyjnego do premiera Hiszpanii (ze strony www.premier.gov.pl)

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznych skutkach katastrofy kolejowej, która miała miejsce pod Santiago de Compostela. Łącząc się w bólu z rodzinami ofiar tej tragedii, chciałbym w imieniu własnym, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiego społeczeństwa złożyć na Pana ręce wyrazy solidarności oraz szczerego i głębokiego współczucia”.

Godz. 11:05 – maszynista potwierdza przekroczenie prędkości przez pociąg

Reporterom hiszpańskiej gazety El Pais udało się przepytać maszynistę (który odniósł lekkie obrażenia) pociągu zaraz po katastrofie, ten przyznał, że pociąg jechał ponad 190 km/h w tym miejscu, a powinien 80 km/h. Aktualnie podnoszone są wagony i trwa przeszukiwanie wraków w celu odnalezienia ewentualnych ofiar.

Godz. 10:53 – wzrost liczby ofiar do 78

Jak informuje 20minutos.es liczba ofiar wzrosła do 78, a rannych przebywających w szpitalu do 130, z tego 20 w stanie krytycznym. Służby ratownicze i policja poszukują również tzw. „czarnej skrzynki”, która zawiera informacje na temat tego co się działo w pociągu szybkiej kolei RENFE. Pomoże to wyjaśnić przyczyny katastrofy.

Godz. 10:37 – msza święta w katedrze w Santiago de Compostela

Rozpoczyna się Msza Święta w Katedrze w Santiago de Compostela celebrowana przez abp. Juliana Barrio wraz biskupami i księżmi. Można ją oglądać na stronie TV Gallego: http://www.crtvg.es/tvg/tvg-en-directo

Godz. 9:35 – specjalna sesja w Santiago

Na specjalnej sesji plenarnej Rada Miasta Santiago de Compostela uczciła chwilą ciszy pamięć ofiar tragedii kolejowej. Wydano również oświadczenie, w którym m.in. Rada solidaryzuje się z ofiarami i ich rodzinami, które ucierpiały w tej największej w dziejach Santiago de Compostela tragedii. Ogłoszono 7 dniową żałobę i zawieszono wszystkie uroczystości związane ze obchodami uroczystości świętego Jakuba.

Godz. 8:35 – kondolencje Papieża Franciszka

Papież Franciszek przebywający na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii złożył kondolencje rodzinom ofiar oraz zapewnił o modlitwie za zmarłych.

[divider ] [space height=”20″]

00:23 – 25 lipca – katastrofa kolejowa w Santiago de Compostela

Około 20:40 na przedmieściach Santiago de Compostela w Argios (4 km od stacji w Santiago) wykoleił się pociąg relacji Madryt – Ferrol. Jechało nim około (w zależności od źródeł) od 214 do 240 osób. Z wstępnych informacji wynika, że około 35 77 osób zmarło, a 50 około 100 rannych trafiło do szpitala. Nadal trwa akcja ratunkowa. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Niektórzy świadkowie wskazują na silne wibracje tuż przed katastrofą, a inni na wybuch. Część przedstawicieli władz wskazuje natomiast na wypadek jako przyczynę tragedii, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wykluczyło możliwość zamachu. Jednak oficjalna przyczyna katastrofy nie jest jeszcze znana. Trasa przejazdu była w ostatnim czasie remontowana, ale pociąg jechał dwa razy szybciej niż powinien na tym odcinku, gdzie było ograniczenie do 80 km/h.

Numery kontaktowe w sprawie wypadku to:

  • Linie kolejowe Renfe: 900101660
  • Hiszpański Czerwony Krzyż: 981586969
  • Policja w Santiago de Compostela: 981512323
  • Dla rodzin: 981551100 i 981543060 / 981542493

Miejscowe szpitale oraz władze wzywają do oddawania krwi dla rannych w wypadku, szczególnie potrzebna jest krew 0- (zero minus).

 

 

W związku z katastrofą Concello de Santiago odwołało wszystkie wydarzenia związane z obchodami święta świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

Składam wszystkim rodzinom ofiar kondolencje, a zmarłym w ich ostatniej pielgrzymce – Buen Camino.

żródło: media hiszpańskie