[Konkurs] Camino Portugues. Portugalska Droga św. Jakuba. Przewodnik

Piotr DrzewieckiKsiążki o Camino de Santiago, News, Trasa Camino Portugues14 Komentarze

Camino Portugues. Portugalska droga św. Jakuba. Przewodnik

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy o nowej i zarazem pierwszej na rynku polskim pozycji książkowej: „Camino Portugues. Portugalska Droga św. Jakuba. Przewodnik” autorstwa Agnieszki Laskowskiej i Jolanty Grabowskiej-Markowskiej. Dzisiaj pora na krótką recenzję i konkurs (info na dole wpisu), w którym do wygrania będzie jeden egzemplarz przewodnika.

Książka stanowi zapis 11 dniowej pielgrzymki portugalskim szlakiem świętego Jakuba, od bram katedry w Porto do posągu świętego w katedrze w Santiago de Compostela. 234,7 km szlaku wiodącego centralną częścią Portugalii autorki rozpisały na 72 stronach w dosyć przejrzystej i klarownej formie. Proponują czytelnikom następujące odcinki do pokonania:

 1. Porto – Vilar de Pinheiro (17,5 km)
 2. Vila de Pinheiro – Sao Pedro de Rates (19,5 km)
 3. Sao Pedro de Rates – Tamel (22,3 km)
 4. Tamel – Ponte de Lima (24,2 km)
 5. Ponte de Lima – Sao Roque (19 km)
 6. Sao Roque – Tiu (20,6 km)
 7. Tui – Redondela (30 km)
 8. Redondela – Pontevedra (15,5 km)
 9. Pontevedra – Barro (11 km)
 10. Barro – Padron ( 31,2 km)
 11. Padron – Santiago de Compostela (23,9 km)

W samym przewodniku nie znajdziecie wielu dygresji, ale fakty związane ze szlakiem oraz miejscowościami mijanymi po drodze do grobu świętego. Do tego bardzo czytelne mapki poszczególnych etapów oraz bardzo dużo zdjęć, na podstawie których będziecie zapewne mogli rozpoznać miejsca na szlaku. Uzupełnieniem przewodnika jest mini słownik polsko-hiszpańsko-portugalski, lista schronisk, w których nocowały dziewczyny oraz ekwipunek, który polecają. Całość wydana została na papierze bardzo dobrej jakości, który – co muszę przyznać – zapewne przetrwa nawet lekki deszcz.

Konsultowałem zawartość merytoryczną przewodnika z osobami, które już przebyły Camino Portugues i ich recenzje były pochlebne, zarówno co do wykonania, jak i dokładności oraz przydatności na trasie. Wszystkim zainteresowanym polecamy weryfikację we własnym zakresie. Przewodnik wydało Wydawnictwo Salwator, aktualna cena to 16,10 zł.

 

Konkurs

Skoro lipiec to miesiąc jakubowy, wszyscy czekają na Fuegos del Apostol 24 lipca br., a cała rzesza rodaków wybiera się jeszcze na Camino de Santiago, to oddam w dobre ręce jeden egzemplarz przewodnika. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie:

W jakiej miejscowości w Portugalii znajduje się słynne sanktuarium maryjne, przez które również przechodzi Camino de Santiago?

Odpowiedzi wpisujcie w komentarzach do wpisu. Czas do końca wtorku 17 lipca 2013 r.! Spośród prawidłowych wybiorę jedną, do której trafi przewodnik.

 • Ola

  Fatima 🙂

 • Paweł

  W Fatimie.

 • Zosia

  Fátima

 • Bartek

  Fatima

 • Marta

  Fatima

 • Lidia

  Santuário de Fátima

 • krystyna

  Fatima 😀

 • Aleksandra Sędor

  Sanktuarium znajduje się w Fatimie

  • niezłe zdjęcie Olu 🙂

   • Aleksandra Sędor

    Dzięki. Takie pierwsze z brzegu mi wpadło pod kursor jak szukałam czegoś w zasobach. Więcej zdjęć z drugiego pobytu w Fatimie na moim blogu:)

 • Sławek

  Najsłynniejsze sanktuarium maryjne w Portugalii znajduje się w Fatimie, ale szlak św. Jakuba, który kształtował się przed wiekami, nie przebiegał przez Fatimę. Do Fatimy prowadzą szlaki oznakowane niebieskimi strzałkami, znaczącymi Drogi Fatimskie (Caminhos de Fátima). Natomiast portugalski szlak św. Jakuba przechodzi przez miasto Braga, w którego okolicy znajduje się Sanktuarium Matki Bożej z Sameiro (lub Sanktuarium Sameiro) – drugi (po Fatimie) ośrodek kultu maryjnego w Portugalii. Oczywiście, wielu pielgrzymów zmierzających np. z Lizbony do Santiago de Compostela odwiedza po drodze Fatimę. Każdy ma swoje Camino.

  • Sławku nagroda wędruje do Ciebie 🙂 Wyślij do mnie ze swojego maila spod którego pisałeś ten komentarz wiadomość ze swoimi danymi teleadresowymi na adres: info@caminodelavida.pl. Gratuluję.

   Masz 100% rację, że wiele osób wyruszając z Lizbony decyduje się na zejście z właściwego szlaku Camino de Santiago i wybranie opcji przez Fatimę. Zgodnie ze stroną http://www.caminho.com.pt/index.html mogą to zrobić w Samarem, aby potem z Fatimy skierować się to Tomar i kontynuować wędrówkę w kierunku Porto.

  • Aleksandra Sędor

   gratuluję:)

 • Tomek D

  Fatima oczywiście:)