[Aktualizacja: 24.07.2013 godz. 23:00]
Ze względu na katastrofę kolejową w Argios (pociąg relacji Madryt – Ferrol, ok. godz. 21:00) na przedmieściach Santiago de Compostela, Concello de Santiago postanowiło odwołać wszystkie uroczystości związane z obchodami święta świętego Jakuba. Liczba ofiar sięgnęła 35 osób, wiele jest nadal uwięzionych w wagonach, które wszystkie wypadły z torów. Pociągiem jechało około 240 osób. Rodzinom ofiar składam najszczersze kondolencje.
[Aktualizacja: 19.07.2013]
Wszyscy (no dobra – może większość) wie, że w właśnie w lipcu obchodzimy świętego Jakuba Apostoła. Uroczystość przypada 25 lipca i jest celebrowana szczególnie w miejscach związanych ze świętym Jakubem. Poniżej przedstawiamy znalezione w sieci wydarzenia, w których możecie wziąć udział. Gdybyście mieli jeszcze jakieś, to śmiało dodawajcie w komentarzach, a uzupełnię notkę.
Santiago de Compostela: 22-31 lipca
Oficjalnego programu fiesty w Santiago de Compostela jeszcze nie ma. Z informacji, które udało mi się uzyskać, miał zostać zatwierdzony do ostatniego piątku, ale pewnie hiszpańska manana! Wiemy za to na pewno, że W sieci pojawił się oficjalny program uroczystości w Santiago de Compostela. Fiesta potrwa aż 10 dni i rozpocznie się 22 lipca o godz. 22:30 występem komika Roberto Vilar. Następnie na Praza Obradorio odbędzie się koncert Edurne, Angy, Xuso Jones, Marian Baker, Brooks and DJs Yanela 40 Hot Mix a o północy występ da orkiestra Sintonía de Vigo. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.
23 lipca upłynie pod znakiem warsztatów folklorystycznych i teatralnych. Natomiast tradycyjnie 24 lipca, w wigilię święta Jakuba będzie tradycyjny audiowizualny pokaz sztucznych ogni, który potrwa 30 minut. Rozpocznie się o 23:30 – 24 lipca 2013. Fuegos del Apostol, czuli „ognie świętego Jakuba”, to jedno z tych niepowtarzalnych wydarzeń, w których trzeba wziąć udział będąc w owym czasie w Santiago de Compostela. Mam nadzieję, że również wzorem lat poprzednich będzie można obejrzeć transmisję na żywo (TV Gallego) w internecie (dostałem potwierdzenie z CRTVG Galicia na Facebook’u).
W tym roku Concello de Santiago planuje wydać na tą uroczystość ponad 175 tys. EUR, co jest mniejszą kwotą niż w 2012 roku.
Zobacz jak wyglądał Fuegos del Apostol w 2012 roku [frame src=”http://caminodelavida.pl/wp-content/uploads/2013/07/cartel_apostol-2013.jpg” width=”241″ height=”340″ lightbox=”on” align=”left” title=”Program uroczystości w Katedrze w Santiago de Compsotela 2013″ alt=”Program uroczystości w Katedrze w Santiago de Compsotela 2013″]Dodatkowo w dniach 13-23 lipca w Katedrze w Santiago de Compostela trwa nowenna do świętego Jakuba, w której możecie uczestniczyć codziennie od godz. 19:30. Modlitwę poprowadzi trzech różnych kaznodziei z Zamory i Oviedo. 25 lipca o godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa z procesja i błogosławieństwem figurą świętego Jakuba. Więcej informacji na plakacie obok.
Pielgrzymi przebywający w Santiago de Compostela mogą również uczestniczyć w każdy piątek w trakcie mszy świętej o 19:30 w pokazie botafumeiro.
[Aktualizacja: 17.07.2013]
Krzepice: 25-28 lipca
Krzepice pozazdrościły Lęborkowi zlotu Jakubów i organizują zlot Jakubów i Krzysztofów. Do tego turniej piłki nożnej, spotkanie z Szymonem Hołownią, rozmowy o Camino z Pawłem Czają, jakubowe korowody, jarmark kupiecki i nordic walking szlakiem jakubowym. 28 lipca o godz. 8:00 rano startuje weekendowe przecieranie szlaku na odcinku Bodzanowice-Krzepice (około 12 km) – informacje i kontakt znajdziecie na plakacie.
Program na plakacie oraz na stronie
[Aktualizacja: 16.07.2013]
Ostroróg: 27-27 lipca
Podczas Dni Ostroroga zostanie oficjalnie otwarty wielkopolski odcinek Lubuskiej Drogi św. Jakuba, odbędzie się jarmark jakubowy nad jeziorem oraz festyn. Więcej informacji na plakacie (2,3 mb), natomiast o samej Lubskiej Drodze św. Jakuba możecie przeczytać na stronie Stowarzyszenia, a ślad dostępny jest tutaj.
[Aktualizacja: 15.07.2013]
Lublin – Głusk: 25 i 28 lipca (dzięki za info Danielowi i Armitarowi!)
25. lipca w czwartek o 18.00 msza św. w Bazylice u OO. Dominikanów na Złotej inaugurująca Lubelską Drogę. Po mszy św. spotkanie wszystkich zainteresowanych pielgrzymowanie drogami św. Jakuba.
28. lipca w niedzielę wspólne przejście odcinkiem drogi od Bazyliki do kościoła św. Jakuba w Lublinie/Głusku. Dojście do Głuska na godz. 11.30 na główną mszę św. odpustową. A po południu od godz. 15:00 festyn „Głuseckie Jakubki”.
Lębork: 26-28 lipca
Lębork to prawdziwa stolica jakubowa w Polsce. Lęborskie Dni Jakubowe przyciągają co roku rzesze turystów oraz mężczyzn o imieniu Jakub. To właśnie w tym mieście odbywa się Międzynarodowy Zlot Jakubów czy Bieg uliczny św. Jakuba. Więcej o historii spotkań jakubowych w Lęborku możecie przeczytać tutaj. Poniżej film promujący dni oraz program.
Program Lęborski Dni Jakubowych (1,42 mb)
Olsztyn: 23-28 lipca
Dni Jakubowe „Olsztyn przedwczoraj, wczoraj i dziś” to koncerty olsztyńskich zespołów, parada historyczna z udziałem rekonstruktorów, Jarmark Jakubowy, V Festiwal Bałtyjski z turniejem rycerskim i inne jubileuszowe atrakcje.
Szczecin: 25-28 lipca
IV Jarmark Jakubowy w Szczecinie to wiele imprez kulturalno-turystyczno-religijnych a także kulinarnych. Będzie piknik zbożowy, korowód św. Jakuba, pielgrzymka rowerowa Camino Baltica, koncerty zespołów (m.in. Bubliczki i Kroke), pokazy służb ratowniczych oraz wystawy malarstwa i fotografii, czy kampania edukacyjna związana z elektroodpadami.
Więcej informacji na stronie jarmarku: http://jarmarkjakubowy.pl/
Szczyrk: 20 lipca
XII Jakubowe Święto w Szczyrku to koncerty i koncerty. Więcej na stronie szczyrk.pl
Brzesko: 16-25 lipca
To m.in. kolejna odsłona pielgrzymki gwiaździstej i festyn świętego Jakuba. Więcej na stronie www.informatorbrzeski.pl
Ustroń: 18-21 lipca
W Ustroniu jak zwykle ekumenicznie. Parafie: Rzymskokatolicka św. Klemensa i Ewangelicko- Augsburska Ap. Jakuba zapraszają na koncerty, wystawy, prelekcje, modlitwy i spotkania. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ustroniu zaprasza szczególnie na Dni Jakubowe oraz obchody 175 rocznicy poświęcenia kościoła św. Jakuba i 230 rocznicę utworzenia parafii w Ustroniu. Więcej na stronie parafii.
Wisełka (Wolin): 26-27 lipca
Tolkmicko: 24-27 lipca
Będąc nad Morzem Bałtyckim warto zaryzykować wizytę w uroczym Tolkmicku. Wśród atrakcji Dni Jakubowych będą: rejs statkiem, wspólne biesiadowanie, koncert Kapeli Jakubowej z Olsztyna oraz Eleni.
Lubrza: 20-21 lipca
Dni Jakubowe z okazji odpustu parafii przypadają w dniach 20-21 lipca.
Wągrowiec: 14-28 lipca
Święty Jakub jest patronem Wągrowca i trzeba przyznać, że imieniny Syna Gromu będą celebrowane godnie i długo. Zaczynają się już dzisiaj (14 lipca) a kończą 28 lipca. Liczne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie XVI Wągrowiecki Festyn Cysterski, „Wągrowiec Aktywny Nocą”, „Dziecko potrafi”, „Księga Pałuk”, „Wieczorne Party z Regatami”, IX Regaty o Puchar Jakuba w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, koncert gwiazdy Dni Wągrowca – zespołu PERFECT i koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina. A to tylko wybrane imprezy. Więcej w programie.
Nysa: 28 lipca
W dniach 27-28 lipieca – dwudniowa pielgrzymka Nyską Drogą św. Jakuba zakończona udziałem w Jarmarku św. Jakuba w Nysie, który odbędzie się na rynku. Zapisy na pielgrzymkę rowerową są pod numerem 77 448 46 70. Warto wspomnieć, że w Nysie działa Biuro Nyskiej Drogi św Jakuba przy ulicy Brackiej 18. Jest czynne: poniedziałek-piątek 9.00 do 17.00, a w soboty 10.00 – 15.00.
Program wakacyjnych atrakcji w Nysie można pobrać ze strony nysa.eu
Murowana Goślina: 27 lipca
Zaprasza na XI NAJWIĘKSZY W WIELKOPOLSCE JARMARK ŚW. JAKUBA, czyli „Szalone lata’60”. Bardzo nam się podoba koncepcja! W trakcie jarmarku m.in.: zawody wędkarskie, koncerty oraz parada samochodów z lat 60 ubiegłego wieku. Więcej o jarmarku na stronie murowana-goslina.pl