Camino de Santiago „w pigułce” w Olsztynie

Agnieszka JaworskaNewsLeave a Comment

Camino Polaco – odcinek Olsztyn-Gietrzwałd

Odcinek Olsztyn-Gietrzwałd to fragment szlaku św. Jakuba, który wiedzie do hiszpańskiej Composteli. Śladami średniowiecznych pielgrzymów wędrowaliśmy w sobotę 8 czerwca. Wcześniej, wszystkiego, co warto wiedzieć o Camino, można było dowiedzieć się podczas spotkania z pielgrzymi – Agnieszką Jaworską i ks. prof. Marianem Machinkiem.

Rano, ok. godz. 8:00, wyruszyliśmy spod katedry św. Jakuba w Olsztynie. W kameralnym, czteroosobowym gronie (co upodobniło nasze wędrowanie do warunków hiszpańskiego Camino de Santiago) podążyliśmy za drogowskazami z muszelką w kierunku jeziora Krzywego. Następnie przez miejscowości Łupstych i Szelągowo dotarliśmy do Gietrzwałdu, gdzie ok. godz. 13.00 czekało już na nas ognisko.

Camino Polaco - OlsztynPrzeszliśmy „zaledwie” dwadzieścia kilometrów, ale mogliśmy poczuć smak prawdziwego Camino. Czy to dzięki iście hiszpańskiej pogodzie, czy też za sprawą pojawiających się to tu, to tam muszli jakubowych – przejście szlakiem z Olsztyna do Gietrzwałdu dało doświadczyć uroków pielgrzymowania przez Warmię – malowniczy szlak jakubowy wiedzie bowiem w głównej mierze brzegiem jeziora, następnie drogami leśnymi.

Wyprawę naszą poprzedziło spotkanie na temat Camino, które odbyło się dzień wcześniej – w piątek 7 czerwca w kawiarni Awangarda Bis. Tam najpierw rozmawialiśmy o historii i tradycji jakubowego pielgrzymowania (Agnieszka Jaworska), następnie o współczesnym pielgrzymowaniu i jego aspektach fizyczno-duchowych (ks. prof. Marian Machinek). Nie zabrakło także zdjęć z Camino de Santiago i porad praktycznych dla tych, którzy chcieliby zostać pielgrzymami.

Galerię zdjęć ze 20 km przejścia Camino Polaco można obejrzeć na profilu Camino w Olsztynie na Facebook’u.