Jakubowym szlakiem z Olsztyna do Gietrzwałdu. A wcześniej spotkanie…

Agnieszka JaworskaNews1 Comment

Camino w Olsztynie

W piątek 7 czerwca w Olsztynie odbędzie się spotkanie, podczas którego można będzie poznać historię Camino de Santiago, usłyszeć o duchowym doświadczeniu Drogi, porozmawiać z pielgrzymami przy cafe con leche. Następnego dnia – wspólna wędrówka szlakiem do Gietrzwałdu. 

Postać z muszlą, pielgrzymim kosturem i aureolą (w ikonografii charakterystyczne atrybuty św. Jakuba) widnieje na jednej z najstarszych pieczęci Olsztyna – pochodzącej prawdopodobnie z II poł. XIV wieku Sigillum Capituli Warmiensi. Wizerunek ten, będący podstawą współczesnego herbu miasta, oraz jakubowe wezwanie najstarszego kościoła (dziś bazyliki konkatedralnej), to dwie najważniejsze przesłanki wpisujące Olsztyn w tradycję jakubowego pielgrzymowania.

Dzisiaj, dzięki rekonstrukcji dawnych szlaków pątniczych, w całej Europie odradza się sieć Camino de Santiago oraz zainteresowanie wędrowaniem do Composteli. Także w Olsztynie można od kilku lat napotkać wiele jakubowych muszelek i drogowskazów. Oznaczony nimi szlak – tzw. Camino Polaco (z Ogrodnik przez Olsztyn, Toruń, Słubice) – prowadzi przez Niemcy, następnie Francję i Hiszpanię do Composteli. Odcinek Olsztyn-Gietrzwałd to pierwszy etap takiej (kilkumiesięcznej) wędrówki.

Dla nas – „byłych” i „przyszłych” peregrinos – to szansa i wyzwanie. Szansa, by jak średniowieczni pątnicy wyruszać do Composteli zaczynając wędrówkę od progu własnego domu. Wyzwanie, by również u nas promować ideę jakubowego pielgrzymowania, gościnności i otwartości wobec „braci jakubowych”. Wędrówka z Olsztyna do Gietrzwałdu to dodatkowo okazja, by się spotkać, poznać i porozmawiać. A także szansa na odkrycie uroków szlaku św. Jakuba na Warmii.
[message_box title=”” color=”green”] Chcesz dowiedzieć się więcej o Camino de Santiago i zostać pielgrzymem? Bliska Ci jest idea Camino i pragniesz podzielić się doświadczeniami? Zapraszamy na spotkanie oraz do wspólnego wędrowania szlakiem św. Jakuba z Olsztyna do Gietrzwałdu.

7 czerwca (piątek)
18:00 – spotkanie poświęcona Camino de Santiago – Klubokawiarnia Filmowa Awangarda Bis, Ul. Staromiejska 13 (wejście od Pl. Targ Rybny)

8 czerwca (sobota)
7:45 – spotkanie pod katedrą św. Jakuba w Olsztynie
8:00 – wyjście do Gietrzwałdu (ok. 20 km)
14:00 – ognisko w Gietrzwałdzie (prosimy zabrać kiełbaski!)

[/message_box]

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/CaminowOlsztynie

Czytaj również o Camino dla dzieci w Olsztynie