[KONKURS] "Cudze chwalicie, swego nie znacie…" – przewodnik po Kujawsko-Pomorskiej Drodze św. Jakuba

Piotr DrzewieckiKsiążki o Camino de Santiago, News4 Komentarze

Kujawsko-Pomorska Droga św. Jakuba

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
Stanisław Jachowicz, „Wieś”

„Camino w Polsce? Czy to możliwe? Przecież prawdziwe jakubowe szlaki są tylko w Hiszpanii! U nas? A po co? Strata czasu i pieniędzy na organizację. Tutaj nigdy nie będzie tak jak w Hiszpanii.”

Tego typu opinie wywołują u mnie zawsze lekki niesmak, a pozytywnie reaguję tylko na ostatnią: „tutaj nigdy nie będzie tak jak w Hiszpanii”. Z nią się zgadzam w całej rozciągłości, bo i po co ma być? Skoro hiszpańskie camino się komercjalizuje i coraz mniej ma wspólnego z pielgrzymowaniem w samotności, to po co tam jechać? Po co tracić kasę na podróż, aby potem iść w tłumie, nie być pewnym miejsca do spania, czy przejmować się barierą językową?

A MOŻE TAK POWĘDROWAĆ SZLAKAMI ŚWIĘTEGO JAKUBA W POLSCE I POCZUĆ TROCHĘ „ŚREDNIOWIECZA”?

Jestem świeżo po jednodniowym wędrowaniu Lubelską Drogą świętego Jakuba, na odcinku z Prawiednik do Kiełczewic Dolnych. Tylko 15,5 km, ale jakże pięknych. Trasa sunęła wzdłuż Bystrzycy i jej pięknych meandrów. Znowu mogłem chodzić po wodzie! (galerię zdjęć możecie obejrzeć tutaj) Tak samo jak w Kraju Basków na Camino del Norte, gdy górskie strumienie dawały ochłodę i ukojenie moim zbolałym stopom. Wiosenno-letnie widoki Wyżyny Lubelskiej, spiekota dnia (31 stopni w Strzyżewicach!!!) i trasa niczym Camino Frances, prosta aż po horyzont! I po co mi Hiszpania? Tak się zapielgrzymowałem, że postanowiłem wreszcie wrócić do tematu sprzed miesiąca, poruszonego w Toruniu i związanego z Kujawsko-Pomorską Drogą św. Jakuba.

Otóż podczas spotkania w Toruniu miałem przyjemność poznać w „realu” Tomka Bielickiego i ks. Piotra Roszaka, autorów nowego przewodnika: „U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku św. Jakuba.” Pisaliśmy krótko o nim zanim wpadł jeszcze w nasze ręce, ale dzisiaj trochę więcej informacji oraz na samym dole niespodzianka.

Obserwując pozycje książkowe związane z Camino na przestrzeni ostatni lat zauważam znaczący postęp merytoryczny i jakościowy tychże publikacji, a sam przewodnik kujawsko-pomorski stawiam w ścisłej czołówce travel guide szlaków jakubowych nie tylko w Polsce.

Przede wszystkim nie jest „wielki”. Ma aż 156 stron, a przy tym jest lekki i poręczny. Rozmiarem przypomina niektóre przewodniki hiszpańskie a jednocześnie jest jakościowo dobrze wykonany. Zawiera dużo zdjęć i ciekawych opisów kulturowo-historycznych. Do tego mapy (skala 1:100 000) pokazujące szlak, przy których ciężko się zgubić.

Martyna, która ma za sobą m.in. wędrówkę Camino del Norte wskazuje, że:

opisy są dość szczegółowe, prawie na zasadzie: za drugim drzewem skręć w prawo, potem w trzecią ścieżkę w lewo. Szlak całkiem dobrze oznakowany, jak nie muszla, to oznaczenie szlaku turystycznego, a póki co trasa camino pokrywała się właśnie ze szlakami turystycznymi.

Przewodnik, to jednak nie tylko zdjęcia, wskazówki drogi, ale także globalna i lokalna historia pielgrzymowania zawarta na jego łamach. Historia i tradycja nie tylko dla nowicjuszy caminowych, ale także dla tych już nieco bardziej doświadczonych zapaleńców, którzy niejedne sandały zdarli na jakubowych szlakach. Wędrując kujawsko-pomorskim camino dowiesz się co wspólnego ma wieża w Kruszwicy ze św. Graalem, dlaczego ciało Anny Wazówny przez 11 lat przechowywano w piwnicy brodnickiego zamku, w której miejscowości można natknąć się na czarną karocę pędzącą bez woźnicy i jakie imię nosił kujawsko-pomorski Robin Hood.

Drobna książeczka zawiera w sobie bogaty katalog regionalnej kultury, sztuki i tradycji, którą tak bardzo doceniamy wędrując po dalekiej Hiszpanii.

TYLKO TYM RAZEM MAMY JĄ „POD NOSEM”, WIĘC CZEMU JEJ WŁAŚNIE NIE… DOCENIĆ?

Warto zacząć na Kujawach i Pomorzu swoją przygodę z Camino z wielu względów. Nie tylko, aby jak dawniej wyruszyć z własnego domu, przygotować się kondycyjnie i duchowo do dłuższych tras, ale także po to, aby uzmysłowić sobie i innym, że na wyciągnięcie ręki mamy skarby kultury i pobożności, że droga to nade wszystko poszukiwanie piękna i dobra „pośród nas”, „odkrywanie śladów wiary i kultury”, poznanie siebie i innych. To dysponowaniem obszarem, fizycznym i duchowym, w którym można przemyśleć ważne dla życia ludzkiego tematy.
fragm. Przewodnika

Jeżeli macie możliwość to wędrujcie szlakami jakubowymi w Polsce. Organizowanych jest wiele przejść przez Stowarzyszenia, Bractwa. Jeśli nie pasują Wam wyprawy w grupie, bo „camino to nie pielgrzymka na Jasną Górę”, to idźcie śmiało sami. Tak robi wielu pielgrzymów, choćby Sławek, który wybiera się na Lęborską Drogę św. Jakuba. Weźcie przewodnik w dłoń i do dzieła. A żeby było Wam łatwiej to…

Konkurs

…dzięki uprzejmości autorów Przewodnika po Kujawsko-Pomorskiej Drodze św. Jakuba mamy do oddania w dobre ręce jego dwa egzemplarze. Nie są to zwykłe egzemplarze, ponieważ zawierają aż trzy wpisy: Tomka Bielickiego, ks. Piotra Roszaka oraz dedykację ks. abp. Juliana Barrio (arcybiskupa Santiago de Compostela) dla przyszłego właściciela przewodnika.

Aby zdobyć jeden z egzemplarzy przewodnika należy odpowiedzieć na 3 pytania:

  1. W 1589 roku w związku z groźbą najazdu na Santiago de Compostela angielskiego korsarza Francisa Drake’a relikwie św. Jakuba zostały ukryte przez arcybiskupa Juana de San Clementen na terenie katedry. Jednak wiedza o miejscu spoczynku świętego zaginęła wraz z jego śmiercią. Relikwie zostały ponownie odnalezione w 1879 roku. Podaj kto, w którym roku oraz w jakim dokumencie potwierdził ich autentyczność
  2. Podaj imię biskupa, który położył kamień węgielny pod budowę kościoła św. Jakuba w Toruniu.
  3. Co mnie fascynuje w Camino de Santiago?

Odpowiedzi na dwa pierwsze pytania można znaleźć na profilu Caminodelavida na Facebook’u, pod adresem: https://www.facebook.com/Caminodelavida oraz w internecie.

Aby otrzymać przewodnik powinniście odpowiedzieć prawidłowo na dwa pierwsze pytania oraz w ciekawy sposób opisać co jest dla Was fascynujące w Camino de Santiago. Spośród nadesłanych odpowiedzi wybiorę dwie.

Na odpowiedzi czekam do końca niedzieli, 26 maja 2013 roku, pod adresem: info@caminodelavida.pl [w tytule proszę podać dopisek „konkurs”]

Ogłoszenie wyników i wysyłka przewodników nastąpi 27 maja 2013 roku.

Mamy nadzieję, że dotrą do wybranych przed kolejnym długim weekendem, który będzie można spożytkować na wędrówkę polskimi szlakami świętego Jakuba!

Na zdjęciach scena podpisania przewodnika przez autorów i abp. Juliana Barrio oraz dedykacja w przewodniku.

Więcej o Odznace św. Jakuba

Przewodnik jest do nabycia w cenie 19 zł w Wydawnictwie UMK

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na: