Północne szlaki św. Jakuba ubiegają sie o tytuł dziedzictwa kulturowego UNESCO

ZofijaNews, Zofija1 Comment

Kraj Basków - widok na zatokę Irun

Jak poinformowała Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Asturias w nocie prasowej, Rada Dziedzictwa Historycznego Hiszpanii zaakceptowała kandydaturę, zgłoszoną przez Asturias, do uznania Szlaków św. Jakuba na północy Półwyspu Iberyjskiego – przedłużenia Camino de Santiago za Światowe Dziedzictwo Kulturowe UNESCO.

Pomysł na zgłoszenie, które ma być rozpatrzone przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstał w 2006 r. z inicjatywy pięciu regionów autonomicznych: Asturias, Kraju Basków, Galicji, Kantabrii i La Rioja.

Jest to już kolejna inicjatywa związana z lobbingiem na rzecz wpisania północnych szlaków Camino na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W lipcu 2011 roku Peter Alex pisał o lobbingu czterech wspólnot autonomicznych (Kraju Basków, Kantabrii, Asturii i Galicji) na rzecz wpisania Camino del Norte na Listę Dziedzictwa w 2012 roku. Natomiast w styczniu 2012 pisaliśmy również o uznaniu przez władze Kraju Basków fragmentu Camino de Santiago przechodzący przez ich terytorium za Dziedzictwo Kulturowe.

Warto przypomnieć, że tak zwany szlak francuski (camino frances) został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1993. Deklaracja pozostawiła jednak z boku niektóre ze szlaków jakubowych o dużym znaczeniu, jak np. camino primitivo biegnące z Oviedo przez południowy-wschód Asturias, czy camino costero (szlak nadbrzeżny, camino del norte, camino de la costa), który zyskał duże znaczenie począwszy od XII i XIII w. i przemierza wybrzeże Kraju Basków, Kantabrii, Asturias i dociera do Galicji.