Pielgrzymka Papieża Franciszka do Santiago

ZofijaNews, ZofijaLeave a Comment

Papa Francesco

Papież Franciszek I

Hiszpańska Galicja cieszy się z możliwej wizyty argentyńskiego papieża w 2014 r., w osiemsetną rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago.

To, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, wiemy z przysłowia. Tego, że w przyszłości Papież odwiedzi Santiago, możemy się domyślać z wielu powiązań między nim a szlakiem jakubowym. Chodzi przede wszystkim o przypadającą na rok 2014 osiemsetną rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do stolicy Galicji, gdzie prawie milenium później nadal działa założony przez niego zakon.

Kiedy miesiąc temu wyniki piątego głosowania w Kaplicy Sykstyńskiej przemieniły Jorge Mario Bergoglio w następcę Benedykta XVI, postanowił on przyjąć imię Franciszek, nie noszone dotychczas przez żadnego z biskupów Rzymu. Kilka dni później wyjaśnił, że mimo, iż w pierwszym momencie myślano, że jako jezuita zrobił to na cześć św. Franciszka Javiera, w rzeczywistości wybrał swoje nowe imię na cześć św. Franciszka z Asyżu, „człowieka ubóstwa, pokoju, człowieka, który kocha i strzeże stworzeń bożych”.

[quote align=”center” color=”#999999″]Jego pielgrzymka sprzed ośmiuset lat do Santiago mogłaby sprawić, że papież Franciszek podąży jego śladami i przybędzie do Katedry w Santiago w ramach obchodów rocznicy, które mają trwać między 1 lipca 2013 i 30 czerwca 2015.[/quote]

Pięć diecezji galicyjskich przygotowało pielgrzymkę do Rzymu, zanim jeszcze Bedendykt XVI abdykował. Podróż, w której wzięli udział wszyscy biskupi wraz ze swoimi parafianami, właśnie się zakończyła. Tydzień temu, na placu św. Piotra, Franciszek pozdrowił „serdecznie hiszpańskojęzycznych pielgrzymów z Hiszpanii, Argentyny, Meksyku i pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej. W szczególności grupę z galicyjskich diecezji”.

Ucieszony z propozycji

Podczas spotkania z papieżem, prałaci wykorzystali okazję i przestawili mu swoją propozycję. I zapewniają, że została ona przyjęta „z radością”. Franciszek nie ma jeszcze zaplanowanych podróży, poza wyjazdem w lecie na Światowe Spotkanie Młodzieży w Rio de Janeiro. Przewodniczący regionu autonomicznego Galicji, Alberto Núñez Feijóo, powiedział José Rodríguez Carballo, generałowi zakonu franciszkanów mianowanemu kilka dni przez Ojca Świętego na sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, że jest gotowy wziąć udział w przygotowaniach ewentualnej wizyty głowy kościoła katolickiego w Santiago. Jego zdaniem, na fali optymizmu w regionie, „jest możliwe”, że Bergoglio się zgodzi.

Poza tym Franciszek zna Camino de Santiago. W latach 90-tych był biskupem leżącej na terenie prowincji Burgos historycznej diecezji Oca. Dokładnie przez  Villafranca Montes de Oca przebiega szlak prowadzący do Obradoiro.

Tłumaczenie artykułu El Camino del Papa Francisco a Santiago

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.photogallery.va/content/photogallery/en/habemus-papam.html