Na pielgrzymich szlakach: Kraków – Piekary Śląskie: Via Regia

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

I Festiwal "Na pielgrzymich szlakach" Piekary Śląskie

Trochę nam ostatnio obrodziło inicjatywami związanymi ze szlakami jakubowymi w Polsce. Wspominałem już na profilu Caminodelavida na Facebooku o I Piekarskim Festiwalu „Na pielgrzymich szlakach” oraz łączącym się z nim nierozerwanie otwarciem Drogi św. Jakuba – Via Regia na odcinku Kraków – Piekary Śląskie, dzisiaj przyszła pora na garść zdjęć oraz więcej informacji, które otrzymałem od Michała Pieca.

Z innych źródeł wiemy, że patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Stanisław Korfanty, a wyznaczenie Drogi św. Jakuba odbyło się przy współudziale m.in. Urzędu Miasta, Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce oraz piekarskiego Sanktuarium. W Hiszpanii normą jest, że władze lokalne współpracują z organizacjami w celu promocji szlaków jakubowych, stąd dobrze, że i u nas pojawia się taka tendencja. W końcu Camino de Santiago jest dla każdego i może służyć każdemu niezależnie od jego światopoglądu, czy stanu.

Komunikat prasowy organizatorów:

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informuję, że dnia 20 kwietnia 2013 odbędzie się uroczyste otwarcie Szlaku św. Jakuba „Via Regia” w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Wydarzenie to połączone jest z I Piekarskim Festiwalem „Na pielgrzymich szlakach”. Tradycja uznaje Santiago de Compostela jako miejsce, do którego dwa tysiące lat temu dotarł św. Jakub Apostoł i gdzie po dzień dzisiejszy znajduje się jego grób. Od czasu średniowiecza Santiago obok Rzymu i Jerozolimy stanowi główne miejsce pielgrzymowania.

Dziś pielgrzymowanie do św. Jakuba znów staje się popularne. Europę oplotła pajęczyna szlaków, które zmierzają w kierunku Santiago. Niegdyś pielgrzymki miały wyłącznie wymiar pokutny. Dziś wielu ludzi udaje się na pielgrzymkę by oderwać się na chwilę od cywilizacji i spotkać się z samym sobą. Czas pielgrzymowania do grobu św. Jakuba może stanowić dla pątników okazję do zmian w hierarchii wartości, odpowiedzenia sobie na różne istotne pytania czy wreszcie na rozmowę z Panem Bogiem.

Od 20 kwietnia Śląsk i Zagłębie zostaną dzięki „Via Regia” (Droga Królewska) połączone z Santiago de Compostela. Tego dnia podczas oficjalnego otwarcia szlaku, będziemy pielgrzymować szlakiem „Via Regia” na 11-kilometrowym odcinku z Sączowa (parafia p.w. Św. Jakuba Apostoła) do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości
Społecznej w Piekarach Śląskich, które od lat stanowi cel pielgrzymek dla setek tysięcy osób.

I Piekarski Festiwal „Na pielgrzymich szlakach”, który połączony jest z otwarciem szlaku będzie okazją do wysłuchania opowieści doświadczonych pielgrzymów, którzy pieszo bądź rowerem dotarli do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i nie tylko. Teraz chcą się podzielić z innymi wartościami, jakie niesie ze sobą pielgrzymowanie i tym samym zachęcić do takiej formy pobożności.

Festiwal odbywający się przy Piekarskiej Bazylice rozpocznie prezentacja Dariusza Jurka, który opowie o historii i przebiegu szlaku Via Regia. Następnie swoją pieszą pielgrzymkę z Polski do Santiago de Compostela przedstawi Andrzej Kofluk. Kolejny punkt programu to prezentacja Darwiny i Jacka Matuszczaków o wędrówce z krzyżem od progu własnego domu do grobu Jana Pawła II. Wreszcie goście będą mogli wysłuchać opowieści o. Tomasza
Maniury OMI, który zrelacjonuje rowerową pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Na koniec festiwalu Michał Starzyk podsumuje historię inicjatywy „Na przekór”, czyli nocnych pielgrzymek z Piekar Śląskich do Częstochowy.
Nad wydarzeniem honorowy patronat objął Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Wszystkie punkty programu mają charakter otwarty i udział w nich jest bezpłatny. Organizatorami wydarzeń są: Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, Urząd Miasta Piekary Śląskie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce.

W załączniku przesyłam program oraz plakat wydarzenia.
W imieniu organizatorów,
Michał Piec
Kontakt: Michał Piec (kontakt@michalpiec.pl tel. 535583500)

Program I Festiwalu „Na pielgrzymich szlakach” 20 IV 2013

 • 10:00 – Sączów, parafia p.w. Św. Jakuba Apostoła, powitanie pielgrzymów, litania do św. Jakuba i oddanie czci relikwiom świętego, uroczyste błogosławieństwo
 • 10:30 – przejście pielgrzymów szlakiem Via Regia do Piekar Śląskich (11km)
 • 13:15 – Piekary Śląskie, Bazylika NMP Msza Święta Pielgrzymów + błogosławieństwo figury św. Jakuba oraz symbolicznej muszli stanowiącej oznakowanie szlaku + odsłonięcie tablicy informacyjnej
 • 14:30 – przerwa obiadowa
 • 15:15 – uroczyste otwarcie festiwalu
 • 15:30 – Dariusz Jurek, Andrzej Kofluk – „Camino w Polsce – Droga św. Jakuba Via Regia” Od średniowiecza była jednym z najważniejszym szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej. Dziś odzyskuje przyćmiony blask. Omówienie przebiegu i historii szlaku. Przedstawienie przewodnika: „Droga św. Jakuba VIA REGIA: Małopolska zachodnia” na odcinku z Krakowa do Piekar Śląskich.
 • 16:30 – Andrzej Kofluk – „5 milionów kroków – z Polski do Santiago” 3500 km pokonanych pieszo w pielgrzymce szlakiem Camino z Polski do Santiago de Compostela w Hiszpanii
 • 17:30 – Darwina i Jacek Matuszczak – „Via Romea – pieszo do grobu Jana Pawła II” 53 dni z krzyżem i 1500 km w pełnej Bożej Opatrzności, pieszej wędrówce małżeństwa od progu własnego domu do grobu Jana Pawła II
 • 18:20 – przerwa (kawa, ciasto) + możliwość zwiedzania Muzeum Sanktuaryjnego
 • 19:00 – o. Tomasz Maniura OMI – „Ekspedycja Jerozolima – rowerami do Ziemii Świętej” 15 osób. 13 krajów. Ponad 4000 km rowerami w drodze do Ziemi Świętej. Przez internautów uznana za „Wyprawę Roku 2010” w prestiżowym konkursie MediaTravel. Na podstawie wyjazdu powstała książka.
 • 20:00 – Michał Starzyk, Michał Piec – „10 x Na Przekór” Setki młodych duchem ludzi w 60-kilometrowej pieszej Nocnej Pielgrzymce z Piekar Śląskich do Częstochowy. Podsumowanie dziesięciokrotnego wyzwania.
 • 20:30 – podsumowanie / zakończenie festiwalu

Profil I Festiwalu „Na pielgrzymich szlakach” na Facebook’u