Resocjalizacja na Camino – „Nowa droga”

Piotr DrzewieckiNews2 Komentarze

W 2012 roku pisałem o hiszpańskich więźniach wędrujących Camino z Madrytu oraz o walce z niepełnosprawnością na Camino Frances. Pod koniec roku ukazała się w naszych rodzimych mediach informacja na temat planów lubelskiego Stowarzyszenia POSTIS, które proponuje wielokilometrową wędrówkę drogą św. Jakuba jako formę resocjalizacji. Idea nie jest nowa, ponieważ już obecna jest w Hiszpanii, czy Francji, ale na naszym terenie jest to swego rodzaju nowość.

W Hiszpanii więźniowie wędrowali „Drogą wolności” już kilka razy, natomiast we Francji program resocjalizacji młodzieży odbywa się w trakcie wędrówki po górach. W Polsce podróż potrwa miesiąc i obejmie 10 więźniów do 24 roku życia osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie przy ul. Południowej. Główną ideą tego 2 letniego projektu jest przygotowanie osadzonych wychodzących z więzienia do ponownego wejścia do społeczeństwa. Oprócz szkoleń, stażu u pracodawców oraz podjęcia pracy na etacie projekt proponuje na wstępie miesięczną wędrówkę.

Skazani będą wędrowali polskimi Drogami św. Jakuba: Lublin – Zgorzelec i Ogrodniki – Zgorzelec. Przemierzą m.in. szlaki: Camino Polaco, Wielkopolską Drogę św. Jakuba, Dolnośląską Drogę św. Jakuba, Lubelską Drogę św. Jakuba, czy Małopolską Drogę św. Jakuba. Każda z tras będzie mieć długość około 800 km. Wędrówka w Nowej drodze jest inspirowana francuskim programem resocjalizacyjnym Stowarzyszenia Seuil opracowanym przez znanego francuskiego podróżnika i dziennikarza Bernarda Olliviera.

Przygotowania pierwszych osadzonych, którzy są chętni do wzięcia udziału w projekcie „Nowa droga” rozpoczynają się w styczniu 2013 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszy Społecznego.

Więcej o projekcie na stronie www.nowadroga.eu