Nowy model schronisk na jakubowym szlaku

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

santiagopunto

Pod koniec sierpnia ukazały się w hiszpańskiej i francuskiej prasie notki na temat nowego modelu schronisk oferowanych przez firmę Santiago Punto. Są to modułowe albergue, zbudowane z gotowych elementów, które można w łatwy sposób z

ainstalować u docelowego użytkownika.

Projekt przewiduje utworzenie 320 miejsc pracy do obsługi 64 modułowych albergue, które będą zlokalizowane na Camino Frances we Francji i Hiszpanii (po 32 w każdym z krajów). Santiago Punto zakłada, że schroniska mają być finansowane ze środków prywatnych mieszkańców gmin, przez które przechodzi Camino de Santiago. Jednocześnie to firma będzie odpowiedzialna za zarządzanie tymi kompleksami hotelowymi, płacąc miesięczny czynsz ich właścicielom. Spółka obsłuży instalację i uruchomienie schronisk, a także będzie nimi zarządzać przez 150 dni w roku, które przypadają na szczyt pielgrzymkowy szlakiem świętego Jakuba. Natomiast przez pozostałą część roku, właściciele domków będą mogli osobiście zarządzać zakwaterowaniem, czy korzystać z nich prywatnie.

Domki mają zostać uruchomione w 64 miejscach Drogi Francuskiej (od Le Puy do Santiago de Compostela), gdzie znajdują się najważniejsze miejsca noclegowego dla pielgrzymów. W ten sposób ma powstać po 5 nowych miejsc pracy w każdej z tych miejscowości.

Albergue modułowe Santiago PuntoModułowe schroniska są wykonane z litego drewna, które pochodzi z lasów Kraju Basków. Mają być odporne na wiatr do 200 km/h i wyposażone w pokoje dwuosobowe, łazienkę z WC, prysznicem. Całość ma być łatwa w transporcie.

Aktualnie firma pokazuje modułowe konstrukcje w poszczególnych miastach zlokalizowanych na Camino Frances przeprowadzając typowy roadshow. Instalacja pierwszych domków ma się rozpocząć już 2013 roku.

Muszę przyznać, że jest to dosyć ciekawe rozwiązanie i przypomina nieco domki kanadyjskie lub bardziej kontenery. Ciekawe jak rozwinie się ta inicjatywa i gdzie będzie można w pierwszej kolejności skorzystać z tego nietypowego noclegu oraz co ważne – jaka będzie cena?

Zdjęcia pochodzą ze strony producenta www.santiagopunto.com