Lubelska Droga świętego Jakuba

Piotr DrzewieckiNewsLeave a Comment

Lubelska Droga św. Jakuba

Przebywając w rodzinnym Lublinie pod koniec sierpnia wybrałem się do Kraśnika, gdzie rozpoczynał się wyznakowany jako pierwszy odcinek Lubelskiej Drogi świętego Jakuba. W ubiegłym tygodniu Zofija wrzuciła zdjęcia z Lublina na nasz profil Caminodelavida na Facebook’u, gdzie również pojawiły się muszle i żółte strzałki!

Jednak to nie wszystko, wczoraj wieczorem dostaliśmy informację od Emila Mendyka ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, że cała Lubelska Droga św. Jakuba została już oznakowana. Pozostaje mi się tylko cieszyć, że spędzając weekend w Lublinie będę mógł powędrować Camino de Santiago!

Poniżej wkładamy komunikat prasowy rozesłany do mediów.

Natomiast, gdyby ktoś chciał zapoznać się z galerią zdjęć zapraszamy na Facebook’a – Caminodelavida!

Lubelszczyzna bliżej Hiszpanii

Na terenie Lubelszczyzny zakończono znakowanie „Lubelskiej Drogi św. Jakuba”, czyli lubelskiego odcinka najstarszego europejskiego pieszego szlaku pątniczego i kulturowego. Mieszkańcy i goście regionu mogą wyruszyć na liczącą ponad 4000 km samotną wędrówkę do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Sieć pieszych szlaków pątniczych Camino de Santiago oplata już większość krajów Europy.

W roku 2009 szlak sięgnął Sandomierza, gdzie miało wówczas miejsce ogólnopolskie spotkanie sympatyków Drogi św. Jakuba. Na historyczne podstawy istnienia w średniowieczu ruchu pielgrzymów nad Wisłą i Wieprzem wskazywała już w roku 1999 s. prof. Aleksandra Witkowska OSU z KUL, która zwróciła uwagę na ciąg średniowiecznych kościołów pw. św. Jakuba wzdłuż głównych traktów prowadzących przez Małopolskę, a zwłaszcza na tzw. Ruskim Trakcie z Kijowa przez Lublin i Sandomierz do Krakowa. Był to jeden z wariantów Drogi Królewskiej (Via Regia), która z czasem okrzepła w przebiegu zbliżonym do dzisiejszej autostrady A4. Począwszy od lat 80-tych kolejne europejskie kraje zaczęły odtwarzać dawne szlaki, na które ponownie ruszają współcześni pielgrzymi. Jakubowy Szlak jako pierwszy uznany został za europejski szlak kulturowy, do której to grupy dołączył później m.in. Szlak Cysterski czy Via Regia. Hiszpańska część Drogi św. Jakuba – w tym najpopularniejszy odcinek Camino, liczący 800 km długości Szlak Francuski zaczynający się na północnych zboczach Pirenejów – wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obecnie każdego roku do Santiago de Compostela dochodzi ok. 200 tysięcy osób wyruszających z różnych zakątków Kontynentu, w tym ponad 2 tysiące naszych rodaków. Od roku 2005 kolejne odcinki Drogi św. Jakuba powstają także w Polsce, począwszy od „Drogi Dolnośląskiej” z Głogowa do Zgorzelca. Wraz z „Lubelską Drogą św. Jakuba” oznakowano w naszym kraju ponad 2700 km szlaku.

„Małopolska Droga św. Jakuba” z Sandomierza do Krakowa, która doczekała się także dwóch edycji przewodników, wytyczona i oznakowana została staraniem krakowskich, sandomierskich i tarnobrzeskich sympatyków Jakubowego Szlaku. Wiosną 2011 roku odbyło się w Lublinie sympozjum „Lubelskie Camino – Droga dla każdego podsumowujące dotychczasowe pomysły na włączenie regionu w europejską sieć Camino de Santiago. Do działań włączyło się także ogólnopolskie stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, które w roku 2011 uzyskało dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na wytyczenie i oznakowanie pierwszej części „Lubelskiej Drogi św. Jakuba”, z Kraśnika do Annopola i dalej przez Zawichost do Sandomierza. W tym roku – także dzięki dotacji lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego – wytyczony i oznakowany został odcinek szlaku z Lublina do Kraśnika. Przygotowana została także mapa cyfrowa i opublikowane do pobrania ze strony www.camino.net.pl pliki ze śladem GPS „Lubelskiej Drogi św. Jakuba”.

Ostateczne zakończenie prac stanowić będzie jednak opracowanie tekstu przewodnika po szlaku. Zamiarem „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce” jest wydanie przewodnika i oficjalne otwarcie szlaku w roku 2013. Ale jeszcze tej jesieni wędrowcy chcący wyruszyć na lubelski odcinek Camino de Santiago.

Więcej informacji na www.camino.net.pl

Ślad GPS z Lubelską Drogą św. Jakuba (do pobrania)