Nowe albergues na Camino de Santiago

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

Camino Sureste - Albergue Santa Ana

Albergue Santa Ana na Camino de Sureste

28 lipca otwarto nowe albergue w miejscowości Caudete na Camino de Sureste (szlak wiodący z Alicante). Na potrzeby schroniska zaadoptowano stary dom znajdujący się przy kaplicy świętej Anny, który poświęcono w dniu 8 sierpnia 2012 roku.

 

Schronisko jest dostępne cały rok za wyjątkiem Niedzieli Palmowej oraz między 10 a 31 lipca. Do dyspozycji pielgrzymów oddano 10 łóżek znajdujących się w 2 pokojach. Pomieszczenia są rozlokowane na 2 piętrach. Na parterze znajduje się salon, jadalnia, kuchnia z naczyniami i mikrofalą oraz łazienka ze zlewem i wanną (mają gorącą wodę). Na pierwszym piętrze znajdują się natomiast pokoje sypialne wyposażone dodatkowo w 4 szafki. Cenę za nocleg ustalono na 5 EUR. Przyjmowanie pielgrzymów zaczyna się od godz. 13:30.

Istnieje również możliwość skorzystania z internetu w lokalnym Casa Cultura (adres: Ana Maria Matute C LIBRARY / Las Eras, 33) za okazaniem paszportu pielgrzyma oraz dowodu osobistego (lub paszportu).

W miejscowości znajduje się również Biuro Turystyczne, bankomat, apteka, sklep i warsztat rowerowy, sklepy, przychodnia, piekarnia, rzeźnik oraz bary i restauracje.

Dane kontaktowe:

Telefon: 655406144 (Manolo / Miguel), dobrze jest zadzwonić na dzień przed przyjazdem oraz posiadać passport pielgrzyma i dowód osobisty (passport).

Strona internetowa


Wyświetl większą mapę

Albergue w Leon – Residencia-Albergue Ademar

W związku z zamknięciem albergue w Leon (pisaliśmy o tym w kwietniu 2012) i pozostawieniu dla pielgrzymów jedynie noclegów w konwencie sióstr benedyktynek Madres Benedictinas – Convento Santa Maria de las Carbajalas, liczba miejsc noclegowych w samym Leon spadła. Jednak jak donosi portal gronze.com znaleziono dobre rozwiązanie w postaci hostelu dla studentów prowadzonym przez Ademar Foundation. Niektóre pokoje zostały przystosowane do użytkownia przez peregronos.

Hostel oferuje w lecie 76 miejsc noclegowych, natomiast w okresie szkolnym mniej (ale nie sprecyzowano ile). Jest czynny cały rok. Otwarty jest od 11:00 do 24:00 (co wydaje się dobrą opcją dla chcących poznać nocne życie miasta). Cena 10 EUR za nocleg w dormitorium zawiera możliwość skorzystania z pralni i internetu (18 EUR za nocleg w pokoju dwuosobowym i 26 EUR w jednoosobowym). Na miejscu znajduje się również kuchnia i suszarnia oraz miejsce na rowery. Nocleg otrzymuje się na podstawie credenciala.

Adres: Avda. Alcalde Miguel Castaños, 4, Leon.

Telefon kontaktowy: 987215060 / 637 439 848

E-mail: fundacionademar@ademar.com

Brak mozliwości rezerwacji.

Strona internetowa


Wyświetl większą mapę

Albergue de Viladerrei

6 sierpnia otwarto nowe albergue na Via de la Plata w miejscowości Viladerrei w Galicji. Na potrzeby schroniska zaadoptowano budynek, w którym kiedyś mieściła się apteka. W odnowionym hostelu do dyspozycji 30 pielgrzymów oddano dwa piętra. Na parterze znajduje się kuchnia, jadalnia i pralnia a na piętrze prysznice i pokoje sypialne.

Albergue otwarte jest cały rok i przyjmuje pielgrzymów od 13:00 do 22:00

Adres: Rúa Vicente Risco, 89 Trasmirás


Wyświetl większą mapę

Otwieranie kolejnych schronisk w Galicji na Via de la Plata jest odpowiedzią na wzrost liczby pielgrzymów na tym szlaku świętego Jakuba. W tym roku jest o 5,3% więcej pielgrzymów niż w roku ubiegłym, a na przestrzeni 2009-2012 przybyło niemalże 500 miejsc noclegowych.