Pomorska Droga św. Jakuba

Piotr DrzewieckiNews2 Komentarze

Mapa Pomorskiej Drogi św. Jakuba

Lęborska Droga św. JakubaNiespełna 5 lat temu, 8 września 2007 roku otwarto Lęborską Drogę św. Jakuba. Liczący ponad 90 km odcinek szlaku stał się zalążkiem dla projektu Pomorskiej Drogi, która ma finalnie zaczynać się w Kretindze na Litwie, by wieść przez Kłajpedę, Królewiec (Kaliningrad), Elbląg, Gdańsk, Lębork, Łebę, Ustkę, Słupsk, Koszalin, Kołobrzeg, Świnoujście łącząc się w końcu z niemiecką Via Baltica (Der Baltisch – Westfälische Jakobsweg zaczyna się na wyspie Uznam w miejscowości Kamminke).

Lęborska Droga św. Jakuba była jedną z pierwszych wytyczonych na terenie Polski dróg jakubowych. Powstała dzięki zaangażowaniu członków Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba przy czynnym udziale Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Lęborska”, która wyznaczyła szlak w oparciu o grant z samorządu powiatu lęborskiego.

Dzisiaj toczą się już zaawansowane prace związane z finalizacją projektu RECReate realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk”. Powstała w 2008 roku Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba we współpracy z samorządem miasta Lębork zajmuje się reaktywowaniem szlaku biegnącego przez całe północne terytorium Polski. Co ważne, nie jest to tylko inicjatywa gromadząca podmioty samorządowe (m.in. Lębork, Kartuzy, województwo pomorskie), organizacje kościelne (m.in. parafie św. Jakuba Apostoła w Łebie i Lęborku, Braci Mniejszych Kapucynów z Gdańska, Bazylikę św. Jakuba ze Szczecina, kurie diecezjalne), stowarzyszenia (Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba) i organizacje (m.in. LOT „Ziemia Lęborska”, LOT „Łeba”).

Wypracowano już zasady rewitalizacji Pomorskiej Drogi św. Jakuba i ustalono istotne punkty o znaczeniu religijno-kulturowym dla przebiegu szlaku. Wartość programu to ponad 1,25 mln EUR, która w 85% finansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja potrwa do 2013 roku i wyrazi się m.in. w oznakowaniu szlaku, postawieniu tablic informacyjnych, wydaniu map, przewodników i materiałów zachęcających do wędrówki szlakiem.

Często w Polsce i innych krajach Europy powtarzana jest opinia, że prawdziwe Camino jest w Hiszpanii, a tworzenie szlaków jakubowych poza nią mija się z celem. Nie jest to prawdą, ponieważ średniowieczne szlaki jakubowe opasały swoją siecią całą ówczesną Europę. Taki szlak prowadził również wzdłuż południowego brzegu Morza Bałtyckiego prowadząc aż do Rostoku, i dalej na zachód przez Francję do Hiszpanii.

Kościół Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku - gablota z eksponatami związanymi ze św. Jakubem

Świadkami wędrówek pielgrzymów były m.in. świątynie budowane na Pomorzu, których patronem czyniono św. Jakuba. Kościoły Szczecinie (1187 r.), Lęborku (1341 r.), Tolkmicku (1376 r.) Gdańsku (1414 r.), czy też pozostałości po pielgrzymach prezentowane na ekspozycji w Kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku, bądź żywy kult jakubowy w państwie zakonu krzyżackiego niezmiennie wskazują na obecność pątników zmierzających do Santiago de Compostela.Głowa z figury św. Jakuba z zamku w Malborku

W trakcie mojej ostatniej bytności w Lęborku usłyszałem od przedstawicielki władz lokalnych, że w przyszłym roku planowane jest wydanie paszportu pielgrzyma na Pomorską Drogę oraz wyznakowanie szlaku od Elbląga do granicy polsko-niemieckiej. Równocześnie trwają prace nad przewodnikiem, który będzie służył pielgrzymom, czy też turystom wędrującym pomorskim szlakiem.

Podobno w uczestnicy projektu mają w planach wciągnięcie lokalnych społeczności, aby dbały o rozwój szlaku i logistyki czerpiąc z tego korzyści ekonomiczne i kulturowe. Pokrywa się to także z głównym celem projektu, którym jest „(…) wzmocnienie istniejącego dziedzictwa kulturowego po to by wykorzystać je do rozwoju regionalnego jako nowego produktu turystycznego w regionie Południowego Bałtyku – Szlak Turystyczny św. Jakuba oraz mobilizacja społeczności lokalnej (w szczególności młodzieży) wokół wspólnej inicjatywy.”

Na stronach Starostwa Powiatowego w Lęborku znalazłem ulotkę oraz mapę projektowanej Pomorskiej Drogi św. Jakuba, z którymi można zapoznać się poniżej.

Być może również powstałe na początku lipca 2012 roku „Stowarzyszenia Dziedzictwa i Rozwoju Szlaku św. Jakuba Apostoła na Żuławach i okolic Zalewu Wiślanego” partycypuje lub będzie partycypować w konstruowaniu Pomorskiej Drogi. Jednak od miesiąca nie otrzymałem informacji co to za twór oraz jakie są jego cele poza wymienionymi w nazwie.

Mapa Pomorskiej Drogi św. Jakuba ( 0,6 MB pdf)
Mapa Lęborskiej Drogi św. Jakuba (55 kb, format KML)
Ulotka promująca Pomorski Szlak Jakubowy (7,8 MB pdf)

Więcej o:
Pomorska Droga św. Jakuba
www.powiat-lebork.com