Nowe albergue: Muxia i Negreira na Camiño de Fisterra

Piotr DrzewieckiAlbergue, NewsLeave a Comment

Wraz ze wzrostem liczby pielgrzymów na szlakach jakubowych, coraz więcej z nas wyrusza “kończyć” swoje Camino na Fisterrę, która w średniowieczu była uważana za koniec europejskiego świata. Szlak wiodący do Costa da Morte liczy ok 90 km i przebywa się go tradycyjnie w ciągu 3 dni. Jak pisze Jaume Batlle Rodríguez:

„uważa się, iż pielgrzymi przybywali tutaj, aby zobaczyć miejsce, z którego dalej widać było już tylko otwarte morze i dokonywali rytuałów oczyszczenia takich jak oglądanie zachodu słońca (symbolu życia i śmierci), kąpiel na plaży Langosteira, symbolizującą oczyszczenie ciała, która pozwalała pielgrzymom pozbyć się pyłu z całej wędrówki, aby czyści mogli rozpocząć nowe życie wolne od grzechu, i w końcu palenie odzieży, którą mieli na sobie jako symbol pozostawienia za sobą dawnego życia. Niektórzy badacze twierdzą, że rytuały te są logicznym pierwowzorem tego co później będzie nazywane szlakiem świętego Jakuba, z łatwością dostrzegając związek między rytuałem oczyszczenia z czasów przedromańskich z oczyszczeniem duszy które wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.”

Odpowiedzią na zwiększającą się liczbę pielgrzymów jest otwarcie dwóch nowych schronisk na trasie Camiño de Fisterra w miejscowościach Muxia i NegreiraSą to prywatne albergue, w których spędzenie nocy kosztuje 12 EUR. Poniżej trochę więcej danych:

Albergue Bella Muxia

25 miejsc, pełne wyposażenie. Z tego co widziałem na zdjęciach, to jest miejsce dla rowerów, pralki, kuchnia z salonem, prysznice, dormitorium oraz pokoje dwuosobowe, salka internetowa.

Adres:Rúa da Encarnación, 30 15124 Muxía, (A Coruña)
Telefon: 687 798 222
Mail: albergue@belamuxia.com
Strona internetowa: http://www.belamuxia.com/

Albergue El Carmen

Jest to kolejne już albergue w miejscowości Negreira. 36 miejsc, łóżka dwupiętrowe, toalety, pralnia, interet, sala telewizyjna.

Castelao, 13 Negreira
Telefon: 981885216

Zdjęcie w nagłówku zrobione przez compostelavirtual.com

Rozkład jazdy autobusów Santiago de Compostela -> Fisterra – > Muxia