Fuegos del Apostol i jarmarki jakubowe w Polsce

Piotr DrzewieckiNews4 Komentarze

Lipiec to jeden z najważniejszych miesięcy na Camino de Santiago. Właśnie w tym miesiącu szlak przeżywa największe oblężenie. Większość pielgrzymów zmierza na odpust świętego Jakuba odbywający się tradycyjnie 25 lipca.

W 2012 roku fiesta w Santiago potrwa od 20 do 31 lipca. Ze szczegółowym programem można zapoznać się tutaj. A wśród tegorocznych atrakcji będzie m.in. występy Tom’a Jones’a, Vanessa Martin i Georgina. Tradycyjnie będzie można się również zapoznać z folklorem i kulturą Galicji, która jest bardzo eksponowana w mieście.

Jednak jednym z największych przeżyć towarzyszących peregrinos w Santiago de Compostela jest możliwość uczestnictwa w wigilię święta w Fuegos del Apostol, tj. „ogniach świętego Jakuba”. Do tej pory 24 lipca, o godz. 23:30 pielgrzymi mieli możliwość obejrzeć prawdziwy festiwal fajerwerków połączony z iluminacją odgrywaną na froncie katedry. W tym roku na przygotowania wydano niespełna 250 tys. EUR i zastanawiam się, czym zaskoczą nas organizatorzy. Podobno fuegos ze względów ekonomicznych ma się ograniczyć tylko do fajerwerków, ale o tym przekonamy się o tym 24 lipca. Mam również nadzieję, że tak jak w ubiegłych latach TV Gallego przeprowadzi transmisję na żywo przez Internet (link do streamu online).

A poniżej można obejrzeć jak wyglądały Fuegos del Apostol w 2011 roku:

Program fiesty w Santiago (pdf)

Polska.

“Polacy nie gęsi, swój język mają” jak mawiał Mikołaj Rej, więc my też mamy swoje fiesty jakubowe. Odbywają się w różnych miastach, w których znajdują się kościoły jakubowe. Poniżej specjalnie dla Was w przypadkowej kolejności miejsca jarmarków jakubowych oraz dni jakubowych a także atrakcji z nimi związanych.

Olsztyn: 28-29 lipca

Dni jakubowe w Olsztynie odbywają się na Starym Mieście, łącząc w sobie tradycyjny jarmark kupiecki, wydarzenia kulturalno-historyczne związane z miastem i jego patronem – św. Jakubem. Ciekawe, czy przy okazji dni jakubowych w grodzie nad Łyną, dzieci będą wędrować specjalnie dla nich przygotowaną Drogą św. Jakuba?

Więcej

Tolkmick: 22-25 lipca

Miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym celebruje jakubową fiestę poprzez wydarzenia o charakterze religijnym, sportowym i kulturalnym. Będzie turniej piłki nożnej o puchar św. Jakuba, pokazy filmów o dawnym Tolkmicku a także występy Kapeli Jakubowej z Olsztyna i Antoniny Krzysztoń.

Program tutaj

Szczecin: 19-25 lipca

To już czwarta edycja jarmarku świętego Jakuba w Szczecinie. Przyciąga on jak zwykle wielu wystawców z całej Polski i zagranicy, którzy rozkładają swoje stragany z regionalną twórczością, przetworami i żywnością. Wśród kulturalnych atrakcji znajdą się występy zespołów Raz, Dwa, Trzy (ich suportem będzie zespół Insynuacja, którego wokalista wybiera się na Camino skuterowe), Kapeli ze Wsi Warszawa, lokalnego folkloru, czy koncerty organowe. Będą również rekolekcje prowadzone przez ojców z Brazylii. Kulminacją obchodów będzie jubileuszowa msza z okazji 825 -lecia konsekracji kościoła św. Jakuba poprzedzona tradycyjnym korowodem, którzy przejdzie ulicami Szczecina.

Program

Krzepice: 21-22 lipca

Krzepice debiutują w tym roku na liście miejsc, w których odbywają się jarmarki jakubowe. Jak piszą organizatorzy, program imprezy zakłada połączenie uroczystych obchodów odpustu parafialnego w kościele św. Jakuba Apostoła, tradycyjnego jarmarku kupieckiego z występami zespołów artystycznych.

Program dostępny na Facebooku

Lębork: 20-22 lipca

VI Międzynarodowy Zlot Jakubów, XII Bieg uliczny św. Jakuba, koncerty Varius Max i Rudiego Sshuberth’a to tylko nieliczne z atrakcji czekających na odwiedzających Lębork w dniach jarmarku jakubowego. Warto pamiętać, że przez Lębork przebiega Lęborska Droga św. Jakuba, która jest zaczątkiem Pomorskiej Drogi odtwarzanej w ramach Programu RECReate.

Program i szczegóły

Szczyrk: 21 lipca

To już XI edycja Jakubowego Święta w Szczyrku. Będzie rajd rowerowy „Szlakiem 5 parafii”, występy kapel góralski: „Muzykanty” i „Ondraszki”, kabaret „Moherowe Berety” oraz Zespół Gang Marcela. W centrum Szczyrku zostanie także uroczyście otwarty i poświęcony plac św. Jakuba Apostoła.
Bractwo św. Jakuba Apostoła w Szczyrku zaprasza również na otwarcie i pierwsze przejście nowooznakowanej części III odcinka Beskidzkiej Drogi św. Jakuba: Kocoń – Rychwałd (19 km). Przejście odbędzie się 28 lipca, w przeddzień uroczystości odpustowej w sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku. Więcej informacji o przejściu na stronie Bractwa.
 

Program

Brzesko: 21-22 oraz 25 lipca

Brzeskie Dni Jakubowe odbywają się pod hasłem „Kościoł naszym domem”. Będzie koncert organowy, festyn rodzinny oraz konkurs z cennymi nagrodami. Zwieńczeniem uroczystości będzie msza odpustowa odprawiona w środę 25 lipca przez Nuncjusza Apostolskiego w Kongo i Gabonie Ksędza Arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego.

Więcej

Ustroń: 19-20 lipca

Ustroń przypomina nam ekumeniczny wymiar święta Jakubowego, ponieważ w tej miejscowości odbędą się koncerty w ramach Dni Jakubowych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Apostoła Jakuba Starszego.

Więcej

Nysa: 21-22 lipca

W dniu Jarmarku Jakubowego, 22 lipca odbędzie się pielgrzymka Nyską Drogą św. Jakuba. Na rynku odbędzie się Jarmark Jakubowy, z którym nierozerwalnie związany jest odpust parafialny w bazylice Nyskiej pod wezwaniem świętego Jakuba. W trakcie odpustu będzie można nabyć cegiełki na remont bazyliki.

Wolin – Wisełka: 28 lipca

Również na wyspie Wolin będzie miał miejsce jarmark, w trakcie którego będzie można kosztować przysmaki lokalnej kuchni, oraz posłuchać koncertu gitarowego w wykonaniu zespołu Dival.

Więcej

Aktualizacja:

Toruń: 21 lipca (dzięki Kamilowi! 🙂

Święto ulicy Świętego Jakuba odbędzie się po raz trzeci, a w tym roku organizatorzy stawiają na akcenty pruskie. 

Więcej

Miłosław: 20-22 lipca

W trakcie Jakubowych Dni Miłosława  będzie można spotkać i posłuchać pątników oraz autorów książek o Camino (m.in. Andrzej Kofluk, Lucyna Szomburg, Emilia i Szymon Sokolikowie, Emil Mendyk – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce), przejść fragment Nadwarciańską Drogą Św. Jakuba, wziąć udział w spływie kajakowym bądź zawodach wędkarskich. Nie zabraknie również tradycyjnych stoisk jarmarcznych z produktami regionalnymi. Koordynatorami Jarmarku są Jola i Zbigniew Janczakowie, którzy organizowali dwa lata temu spotkanie przyjaciół i miłośników Camino w Polsce.

Dni Jakubowe w Miłosławiu

Szczegółowy program

Rzgów: 29 lipca 9:45

Urząd Gminy Rzgów, Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jakuba w Rzgowie zapraszają na II Rajd Rowerowy Szlakiem św. Jakuba na odcinku Rzgów – Golina – Rzgów. Dystans do pokonania to 33 km. 

Szczegóły

Kotuszów: 25 lipca

Jak donosi eKai.pl w Kotuszowie odpust zostanie wzbogacony przez pokaz sztucznych ogni zatytułowany „Święty Jakub z Pola Gwiazd”.

Więcej

Jeżeli macie informacje o innych miejscach, w których odbywają się jarmarki lub dni jakubowe, bądź też jakiekolwiek uroczystości związane ze św. Jakubem, to zachęcam do przesyłania informacji na adres: camino.informacja@gmail.com, wpisywania w komentarzu niżej lub na profilu Camino de la Vida na Facebook’u.