Skradziony Codex Calixtinus odzyskany

Piotr DrzewieckiNews2 Komentarze

codex calixtinus

Jak donoszą zachodnie media, hiszpańska policja aresztowała 4 osoby podejrzewane o kradzież średniowiecznego Codex Calixtinus, uważanego za pierwszy przewodnik po drodze świętego Jakuba do Santiago de Compostela. Wśród aresztowanych są: były elektryk i zarazem „złota rączka”, który pracował (do czasu swojego zwolnienia) przez 25 lat w katedrze, jego żona i syn oraz kobieta, której personaliów policja nie ujawnia.

W trakcie przeszukania domów podejrzanych (znajdujących się w różnych zakątkach Galicji), hiszpańskie organy ścigania znalazły około 1,2 mln EUR, osiem egzemplarzy Kodeksu i wiele innych cennych ksiąg, które zaginęły z katedralnego sejfu. Wśród odnalezionych ksiąg znaleziono także ukryty w garażu kodeks zwany popularnie Księgą świętego Jakuba. Tak, więc po blisko roku nieustannych poszukiwań udało się odnaleźć to cenne dla nas dzieło.

Film operacyjny policji:


Cuatro personas detenidas por robo del Códice… przez europapress
Dla przypomnienia:

Codex Calixtinus został skradziony na przełomie czerwca/lipca 2011 roku z katedry w Santiago de Compostela. Ten średniowieczny manuskrypt zawiera najstarszy spisany przewodnik szlaku wiodącego do grobu świętego Jakuba. Powstał w latach 1130/40-50 a za jego autora uważa się Aimericus Picaudus prezbitera de Partiniaco – Emeryka Picaud z Partenay. Przez ponad rok trwały nieustanne starania policji i osób cywilnych, w tym także dziennikarzy mające na celu jego odzyskanie.

Autor zdjęcia: xornalcerto