Droga św. Jakuba w Portugalii: Caminho Português

ZofijaAlbergue, News, Trasa Camino Portugues, Zofija2 Komentarze

Widok z A Guarda na Caminha

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

HISTORIA I STATYSTYKI CAMINO PORTUGUES

Kult jakubowy w Portugalii zintensyfikował się począwszy od uzyskania przez kraj niepodległości w połowie XII w., jednak prawdopodobnie istniał już we wczesnym średniowieczu. Wierni podążali za przykładem królów, szlachciców i wysokiego kleru. Do dziś możemy podziwiać kaplice, kościoły, klasztory, kapliczki i kalwarie z wizerunkiem św. Jakuba-Pielgrzyma, które wiele lat temu zostały ufundowane przez bogatych pielgrzymów. W ostatnich latach Droga Portugalska jest drugim najczęściej wybieranym szlakiem (po Camino Frances) a liczba przemierzających go pielgrzymów rośnie z roku na rok (patrz wykres niżej).

Większość osób rozpoczyna swoją pielgrzymkę w Porto, ale niektórzy startują już z Lizbony lub z znajdującego się na południowym krańcu Portugalii Lagos. Jednocześnie rośnie liczba pielgrzymujących Portugalczyków. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 r. wędrowało do Compostelii ponad 7000 Portugalczyków (w całym 2009 r. 4 854).

ROZWÓJ DROGI PORTUGALSKIEJ: NOWE ALBERGUE

Associação dos Amigos do Caminho de Santiago de Viana do Castelo

FOT. JOSÉ LUÍS LIMA, W: CAMINHA, PORTUGAL.

Sieć szlaków jakubowych w Portugalii ciągle się rozrasta. Dowodem na to jest otwarte dosłownie kilka dni temu tj. 14 kwietnia 2012 r.schronisko w miejscowości Caminha. Albergue  powstało w budynkach udostępnionych przez Santa Casa da Misericórdia de Caminha a zarządzanie nim powierzono Stowarzyszeniu Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z pobliskiej miejscowości Viana do Castelo. Władze lokalne zapewniły niezbędne wyposażenie i zadeklarowały dalszą pomoc (także finansową) w utrzymaniu placówki.

Otwarcie schroniska ma na celu zaspokojenie potrzeb rosnącej liczby pielgrzymów na Caminho Português da Costa. Z jednej strony, Caminha znajduje się 25 km od schroniska w Valença (na granicy z Hiszpanią), jeśli ktoś zechce kontynuować wędrówkę szlakiem centralnym, z drugiej strony zlokalizowane jest w miejscu strategicznym dla tych, którzy chcą dalej pielgrzymować wybrzeżem przez La Guardia (Caminha i La Guardia są miejscowościami znajdującymi się naprzeciw siebie, po dwóch stronach rzeki Miño/Minho wyznaczajacej granicę między Hiszpanią i Portugalią). Albergue jest przygotowane na przyjęcie 32 pielgrzymów. Mają oni do dyspozycji łazienki, pokoje sypialne, wyposażoną kuchnię do przygotowywania lekkich posiłków i miejsce do prania. (Update: odpisało nam Stowarzyszenie opiekujące się albergue: mają jedną kuchenkę i pralkę, nie mają jeszcze mikrofali i małej lodówki, ale pracują nad nimi. Zapraszają oczywiście pielgrzymów z Polski do siebie na Camino 🙂

Według władz lokalnych otwarcie schroniska jest bardzo ważne dla regionu, ponieważ wpłynie pozytywnie na jego rozwój kulturalny poprzez zwiększenie ruchu turystycznego. Ma również wpłynąć na pobudzenie gospodarki lokalnej.

Podpisane w dniu uroczystego otwarcia porozumienie między władzami Caminha i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z Viana do Castelo reguluje obowiązki obu stron. Ratusz zobowiązał się do ponoszenia kosztów zużycia wody i energii elektrycznej przez najbliższe dwa lata oraz do przekazania w formie pożyczki 16 łóżek dwupiętrowych. Stowarzyszenie ma zapewnić funkcjonowanie i zarządzanie schroniskiem w taki sposób, aby było ono samowystarczalne. Poza tym jego zadaniem jest dynamizowanie i rozprzestrzenianie informacji na temat Caminho Português da Costa oraz dbanie o oznaczenie szlaku na terenie gminy Caminha.

Najświeższe informacje dotyczące działań Stowarzyszenia Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z Viana do Castelo można znaleźć na ich oficjalnej stronie na facebook’u (w tym także zdjęcia nowego albergue i jego uroczystego otwarcia).

Więcej informacji nt. Szlaków św. Jakuba w Portugalii:

Stowarzyszenie Pielgrzymów Via Lusitana

Opiekunowie Szlaku św. Jakuba

Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Przyjaciół Camino (po hiszpańsku)

Szlak św. Jakuba – praktyczny przewodnik (po hiszpańsku)

Mundicamino (po hiszpańsku, angielsku, francusku, niemiecku, włosku i japońsku)

Dobrar Fronteiras

Albergue w Caminha na Facebook’u

Świetny ślad na mapach googla Camino Portugues w wersjach da Costa, central i Lisboa – Santiago http://www.viaveteris.pt/.

Lista albergue na szlaku http://caminhocentralasantiago.blogspot.com/p/albergues-e-pernoita.html (dotycząca Camino Central).

Przewodniki:

Camino Portugues. Portugalska droga św. Jakuba. Przewodnik“ – pierwszy przewodnik po Camino Portugues w języku polskim wydany oficjalnie przez Wydawnictwo Salwator.

http://www.caminoguides.com/mapsonly_portugues/index.html  – polecany przez niektórych pielgrzymów (m.in. Jacka i Darwinę)

http://www.caminodesantiago.pl/przewodnik/pdf – świetne przewodniki Macieja Ratajczaka, który z pasją tworzy nowe treści.

http://www.amigosdelcamino.com/index.php?option=com_content&view=article&id=143&Itemid=129 – na tej stronie znajduje się przewodnik po Camino Portugues (na dole artykułu) w języku angielskim.

http://www.csj.org.uk/guides-online.htm – przewodniki online brytyjskiego CSJ

http://www.caminhaturismo.pt/ver.php?cod=0F – mapa z Camino Portugues da Costa

Strony:

Temat poświęcony Camino Portugues z rodzimego forum Camino de Santiago: http://www.caminodesantiago.pl/forum/310

Strona stowarzyszenia z Lizbony, gdzie można sprawdzić m.in. aktualną listę albergue: http://www.vialusitana.org/

Strona stowarzyszenia z Fatimy – droga Lizbona – Fatima http://www.caminho.com.pt/onde_ficar.html

Trasa Jacka i Darwiny z Lizbony do Santiago przez Fatimę: można zobaczyć ich etapy oraz mapkę:

http://www.naszewedrowanie.blogspot.com/2011/06/plan-pielgrzymki.html

Wikiloc dla rowerzysty na trasę Fatima – Aveiro http://www.bikely.com/maps/bike-path/459275 i tutaj http://pt.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=354555 i tutaj cała trasa: http://es.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=1320884

Źródło własne i www.cm-caminha.pt

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O Autorze

Zofija

Imię (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości