Droga św. Jakuba w Portugalii: Caminho Português

ZofijaAlbergue, News, Trasa Camino Portugues, Zofija2 Komentarze

Widok z A Guarda na Caminha

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

HISTORIA I STATYSTYKI CAMINO PORTUGUES

Kult jakubowy w Portugalii zintensyfikował się począwszy od uzyskania przez kraj niepodległości w połowie XII w., jednak prawdopodobnie istniał już we wczesnym średniowieczu. Wierni podążali za przykładem królów, szlachciców i wysokiego kleru. Do dziś możemy podziwiać kaplice, kościoły, klasztory, kapliczki i kalwarie z wizerunkiem św. Jakuba-Pielgrzyma, które wiele lat temu zostały ufundowane przez bogatych pielgrzymów. W ostatnich latach Droga Portugalska jest drugim najczęściej wybieranym szlakiem (po Camino Frances) a liczba przemierzających go pielgrzymów rośnie z roku na rok (patrz wykres niżej).

Większość osób rozpoczyna swoją pielgrzymkę w Porto, ale niektórzy startują już z Lizbony lub z znajdującego się na południowym krańcu Portugalii Lagos. Jednocześnie rośnie liczba pielgrzymujących Portugalczyków. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 r. wędrowało do Compostelii ponad 7000 Portugalczyków (w całym 2009 r. 4 854).

ROZWÓJ DROGI PORTUGALSKIEJ: NOWE ALBERGUE

Associação dos Amigos do Caminho de Santiago de Viana do Castelo

FOT. JOSÉ LUÍS LIMA, W: CAMINHA, PORTUGAL.

Sieć szlaków jakubowych w Portugalii ciągle się rozrasta. Dowodem na to jest otwarte dosłownie kilka dni temu tj. 14 kwietnia 2012 r.schronisko w miejscowości Caminha. Albergue  powstało w budynkach udostępnionych przez Santa Casa da Misericórdia de Caminha a zarządzanie nim powierzono Stowarzyszeniu Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z pobliskiej miejscowości Viana do Castelo. Władze lokalne zapewniły niezbędne wyposażenie i zadeklarowały dalszą pomoc (także finansową) w utrzymaniu placówki.

Otwarcie schroniska ma na celu zaspokojenie potrzeb rosnącej liczby pielgrzymów na Caminho Português da Costa. Z jednej strony, Caminha znajduje się 25 km od schroniska w Valença (na granicy z Hiszpanią), jeśli ktoś zechce kontynuować wędrówkę szlakiem centralnym, z drugiej strony zlokalizowane jest w miejscu strategicznym dla tych, którzy chcą dalej pielgrzymować wybrzeżem przez La Guardia (Caminha i La Guardia są miejscowościami znajdującymi się naprzeciw siebie, po dwóch stronach rzeki Miño/Minho wyznaczajacej granicę między Hiszpanią i Portugalią). Albergue jest przygotowane na przyjęcie 32 pielgrzymów. Mają oni do dyspozycji łazienki, pokoje sypialne, wyposażoną kuchnię do przygotowywania lekkich posiłków i miejsce do prania. (Update: odpisało nam Stowarzyszenie opiekujące się albergue: mają jedną kuchenkę i pralkę, nie mają jeszcze mikrofali i małej lodówki, ale pracują nad nimi. Zapraszają oczywiście pielgrzymów z Polski do siebie na Camino 🙂

Według władz lokalnych otwarcie schroniska jest bardzo ważne dla regionu, ponieważ wpłynie pozytywnie na jego rozwój kulturalny poprzez zwiększenie ruchu turystycznego. Ma również wpłynąć na pobudzenie gospodarki lokalnej.

Podpisane w dniu uroczystego otwarcia porozumienie między władzami Caminha i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z Viana do Castelo reguluje obowiązki obu stron. Ratusz zobowiązał się do ponoszenia kosztów zużycia wody i energii elektrycznej przez najbliższe dwa lata oraz do przekazania w formie pożyczki 16 łóżek dwupiętrowych. Stowarzyszenie ma zapewnić funkcjonowanie i zarządzanie schroniskiem w taki sposób, aby było ono samowystarczalne. Poza tym jego zadaniem jest dynamizowanie i rozprzestrzenianie informacji na temat Caminho Português da Costa oraz dbanie o oznaczenie szlaku na terenie gminy Caminha.

Najświeższe informacje dotyczące działań Stowarzyszenia Przyjaciół Szlaków Świętego Jakuba z Viana do Castelo można znaleźć na ich oficjalnej stronie na facebook’u (w tym także zdjęcia nowego albergue i jego uroczystego otwarcia).

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim na:

O autorze

Zofija