Światowe Dni Młodzieży – Od Santiago Do Madrytu

floresqaNews1 Comment

Wakacje dla niektórych już się rozpoczęły, dla innych może wkrótce się zaczną. Nie ulega jednak wątpliwości, że kojarzony z wypoczynkiem miesiąc sierpień zbliża się ogromnymi krokami. Z tego powodu należy wspomnieć o Światowych Dniach Młodzieży, których tegoroczną organizację powierzono Hiszpanii. Co wspólnego ma to wydarzenie z Camino? Otóż, IV ŚDM odbyły się w Santiago de Compostela (1989) pod hasłem: „Jam jest Drogą i Prawdą, i Życiem” (J 14, 6). Tamtego roku popularność Camino znacznie wzrosła, czego dowodem są statystyki. Z danych wynika, że Compostelę (certyfikat pielgrzyma wydawany przez Biuro Pielgrzyma w Santiago de Comspostela) otrzymało wtedy 5 760 pielgrzymów, co w porównaniu do lat obecnych, trzeba przyznać, nie stanowi imponującej liczby. Wtedy jednak, z roku na rok, odnotowano 25 proc.wzrost ilości pielgrzymów na szlakach do Santiago. Dla ludzi wędrujących w tym czasie znamiennym okazało się wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego wizyty w sanktuarium stały się inspiracją do podjęcia wyzwania i ruszenia w drogę. Podczas spotkania z młodzieżą papież ponowił swoje wezwanie głoszone 7 lat wcześniej w trakcie swojej pielgrzymki do Santiago de Compostela (1982), w którym zachęcał do wędrowania drogami św. Jakuba. Więcej informacji o orędziu Jana Pawła II znajduje się  TUTAJ.

W tym roku, po wielu latach, oczy chrześcijan na całym świecie po raz kolejny zwrócą się w stronę Hiszpanii. To właśnie w Madrycie, w dniach 16 – 21 sierpnia br. odbędzie się XII międzynarodowe spotkanie z młodymi, któremu przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI.

Czym tak właściwie są Światowe Dni Młodzieży? „To wielkie spotkanie młodych z całego świata wokół Wikariusza Chrystusa. To jeden ze środków ewangelizacji Kościoła, który za pomocą tych Dni wciąż niesie przesłanie Chrystusa do młodych. ŚDM to wyraz pragnienia głoszenia Ewangelii, poprzez który Kościół okazuje ciągłą troskę o młodzież”.

Jak każde większe zgrupowanie, także i ŚDM mają swój hymn. Został on zatwierdzony w listopadzie zeszłego roku. Stworzył go – o czym informuje oficjalna stronaEnrique Vázquez Castro, ksiądz z Vitorii, kompozytor muzyki eklezjalnej. Refren pieśni nawiązuje do hasła przewodniego spotkania „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” [św. Paweł], a brzmi następująco:

Mocni w wierze podążamy w Chrystusie,
Nasz Przyjaciel! Nasz Pan!
Zawsze chwała Mu, zawsze chwała Mu.
Podążamy w Chrystusie, mocni w wierze.

Z racji nadchodzących wydarzeń powstało również wiele innych materiałów multimedialnych prezentujących i jednocześnie promujących ideę ŚDM oraz pielgrzymowania na Camino. Obraz, dźwięk – wydawałoby się, że to taki ciekawy sposób na przyciąganie uwagi ludzi. O dziwo, ich popularność choć pozornie duża, wcale nie jest tak ogromna, jak można by się tego spodziewać.

Program ŚDM już od dłuższego czasu zamieszczony jest w Internecie. Zarys uroczystości prezentuje się następująco:

[message_box title=”Program ŚDM w Madrycie” color=”yellow”]

Dzień I: Przyjmowanie pielgrzymów; Uroczysta Msza Św.

Dzień II: Katechezy biskupów

Dzień III: Katechezy biskupów; Przylot Ojca Świętego i przejazd papa mobile do Madrytu; Powitanie pielgrzymów.

Dzień IV: Katechezy biskupów; Spotkania w Klasztorze w Escorial  (z zakonnicami i wykładowcami uniwersyteckimi); Droga Krzyżowa.

Dzień V: Wizyta w Fundacji Instytutu Św. Józefa; Wigilia z Papieżem; Wigilia z młodymi na lotnisku Cuatro Vientos; Noc na lotnisku Cuatro Vientos.

Dzień VI: Przybycie Ojca Św. na lotnisko Cuatro Vientos; Msza na Rozesłanie; Spotkanie z wolontariuszami ŚDM; Pożegnanie Ojca Św. na lotnisku Barajas.

Więcej informacji na temat programu ŚDM TUTAJ.
[/message_box]

Udział w ŚDM może mieć różny charakter. Najczęstszą praktyką są wyjazdy w grupach zorganizowanych (pielgrzymki autokarowe/samolotowe z poszczególnych parafii), bądź na własną rękę, co wiąże się niestety ze wzrostem kosztów transportu i udziału. Coraz bardziej popularna staje się także forma wolontariatu, w ramach którego udział w spotkaniu jest nieco tańszy. Jednak dostanie się do grona wolontariuszy jest o tyle trudne, że wymaga spełnienia określonych warunków. Informują o nich organizatorzy na oficjalnej polskiej stronie internetowej http://sdm.org.pl, na której znaleźć można także inne informacje na temat wydarzenia.

Jest jeszcze dobra wiadomość dla wszystkich, którzy właśnie dowiedzieli się o ŚDM lub nagle zapałali chęcią pojechania do Madrytu. Otóż nie jest jeszcze za późno! Wszelkie informacje na temat wolnych miejsc dla poszukujących transportu do/z Hiszpanii zamieszczone są TUTAJ. Oczywiście istnieje także wiele innych sposobów, żeby się tam dostać dlatego próbujcie! Może ŚDM staną się okazją do przeżycia kolejnej ciekawej przygody? 🙂

Organizacja ŚDM, na które z pewnością przyjedzie wiele osób, to ogromne wyzwanie dla Hiszpanii (choć na pewno nieporównywalne z naszym Euro 2012 ;)). Czy i w tym roku ŚDM przyciągną więcej pielgrzymów na Camino? Statystyki pokazują, że prawdopodobnie tak się stanie, ponieważ z reguły w miesiącach wakacyjnych szlaki prowadzące do Santiago są bardziej zatłoczone. Jednak szansa na to, że liczba pielgrzymów będzie większa niż w roku 2010, który był tzw. Rokiem Świętym, jest niewielka. Ostatecznie dane wciąż pozostają tylko danymi. Trzeba więc czekać, bo tak naprawdę to czas pokaże, czy nasze przewidywania rzeczywiście się potwierdzą.