Polski credencial – tuż tuż tuż!!!

Piotr DrzewieckiNews3 Komentarze

No i stało się! Wreszcie! Tak długo oczekiwany! Nie mam bynajmniej na myśli prezydenta USA, który pod koniec maja nawiedził naszą stolicę. Ale po kolei.

Za 7 górami, za 7 lasami, za 7 dolinami… po 7 miesiącach długich wędrówek…

Tak zaczynają się tylko bajki, ale to, o czym piszę bajką przestaje być. Na spotkaniu w Miłosławiu-Mikuszewie (o którym można przeczytać TUTAJ) wśród zadań rozdzielonych na kolejny rok działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce pojawił się projekt credenciala. Przyznam się szczerze, że cyklicznie podpytywałem o postęp prac, o to kiedy będzie. W ubiegłym tygodniu dotarły do mnie informacje, że prace mają się ku końcowi, a sam credencial został oddany do druku i ma pojawić się około 1 lipca br. [zgodniez  informacją umieszczoną na oficjalnej stronie Stowarzyszenia  – camino.net.pl]

Credencial, powstałego w 2009 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce [logo obok], będzie pierwszym ogólnopolskim paszportem wydanym przez organizację posiadającą osobowość prawną a dodatkowo popartym certyfikatem przejścia szlaku w naszej Ojczyźnie (do uzyskania compostelki wymagane jest przejście 100 km szlaku – przyp. autora). Warto wspomnieć, że dotąd wydawane (a może właściwszym zwrotem będzie – rozdawane) były lokalne credenciale, które nie były w żaden sposób rejestrowane. Paszport wydany przez Stowarzyszenie będzie mógł być używany w całej Polsce.

Ma być dostępny za niewielką opłatą w wybranych punktach polskich szlaków św. Jakuba oraz w wysyłce pocztowej poprzez zamówienie składane przez stronę Stowarzyszenia. Z informacji, które do mnie dotarły koszt paszportu jest relatywnie niski w stosunku do nakładu pracy oraz produkcji, a cena wraz z wysyłką nie przekroczy 8 zł i nie będzie odbiegać od cen credenciali nabywanych w Hiszpanii, czy Francji. Jest to nowość na rynku polskiego Camino.

Sam credencial ma być drukowany w formacie 8×17 cm (analogicznie do hiszpańskiego paszportu) na specjalnym papierze kartonowym, który będzie powlekany z jednej strony. Wizualizacja paszportu jest okryta tajemnicą, jednak… uchylając jej rąbka mogę napisać, że na zewnętrznej stronie znajdują się dwie mapki – polskich i europejskich dróg wraz z krótką informacją nt. Camino de Santiago. Wizualizację credenciala będzie można obejrzeć zapewne na oficjalnej stronie Stowarzyszenia: http://camino.net.pl.

Czy będzie warto zakupić paszport pielgrzyma wydawany przez Stowarzyszenie? Zdecydowanie tak. Mimo że jeszcze nie jest dostępny już złożyłem zapotrzebowanie, aby go zabrać na moje Camino del Norte.

Chyba warto uczcić to San Miguelem lub lampką Rioja w ramach przyziemnych rozrywek!:)